Jak wybrać nowe krzesło do komputera?

Krzesła obrotowe są najczęściej wybierane jako siedzisko do biurka. Można je spotkać w miejscach pracy oraz prywatnych domach. Jest to również świetne rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz krzesła dla dziecka, które zapewni mu komfort podczas odrabiania lekcji.

  1. Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło do biurka?
  2. Oparcie krzesła do biurka
  3. Siedzisko krzesła do biurka
  4. Materiał krzesła do biurka
  5. Funkcjonalność krzesła do biurka
  6. Regulacja a ergonomia krzesła do biurka

Zróżnicowane ceny krzeseł (od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych) utrudniają jednak zakupy, bo wielu klientów nie wie, jaki model wybrać, aby nie przepłacić, a jednocześnie zapewnić sobie wygodę podczas pracy.

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło do biurka?

Wybierając nowe krzesło do biurka, zacznij od określenia, na czym tak naprawdę ci zależy. Wbrew pozorom drogie krzesło wcale nie musi zapewniać odpowiedniego podparcia plecom. Jednocześnie tańsze modele nie zawsze są na tyle dobrze wykończone, że sprawdzą się w miejscach, w których liczy się zrobienie dobrego wrażenia (na przykład w biurach). Pamiętaj jednak, że nie można traktować krzesła jako ozdoby, bo ważniejsze jest, aby po wielu godzinach pracy użytkownik nie skarżył się na ból pleców. Krzesło, które zapewni odpowiednią postawę ciała podczas siedzenia przy biurku, jest więc najlepszym wyborem. Przy zakupie zwróć natomiast uwagę na twardość siedziska, możliwość regulowania wysokości oraz takie dodatki jak podłokietniki i możliwość skorzystania z zagłówek pod szyję. Jeżeli już znajdziesz model, który cieszy się dobrymi opiniami, a jego użytkowanie nie narazi cię na uciążliwy ból w okolicach pleców lub szyi, zwróć uwagę na kolor oraz sposób wykończenia. Wybór jest naprawdę duży, bo oprócz bogatej palety kolorów, znajdziesz również krzesła o różnym kształcie.

Oparcie krzesła do biurka

Oparcie krzesła to jeden z jego najważniejszych elementów. Powinieneś wybrać model, w którym oparcie sięga ponad wysokość łopatek. Zdecydowana większość producentów ma w ofercie takie krzesła, jednak czasami starają się zachęcić klientów nietypowym designem, co jednak nie jest korzystne dla zdrowia. Jeżeli ty lub twoi pracownicy będziecie korzystać z krzesła przez wiele godzin, wybierz takie, które ma regulację kąta nachylenia. Pozwoli to w razie potrzeby odchylić krzesło, aby przez jakiś czas posiedzieć w innej pozycji. Niektóre modele – dotyczy to przede wszystkim luksusowych krzeseł przeznaczonych do biur i gabinetów – mają oparcie na stałe połączone z siedziskiem. Chociaż takie krzesła wyglądają bardzo elegancko, to jednocześnie nie są zalecane do wielogodzinnej pracy. 

Siedzisko krzesła do biurka

Jeżeli chcesz mieć pewność, że krzesło obrotowe posłuży ci przez długi czas, zwróć uwagę na twardość i jakość wykonania siedziska. Model z miękkim siedziskiem nie jest zalecany do wielogodzinnego siedzenia przy biurku. Pamiętaj też, że inne siedzisko sprawdzi się w przypadku dziecka, a inne dla osoby dorosłej. Chodzi przede wszystkim o wielkość oraz maksymalny dopuszczalny udźwig. Kupując nowe krzesło, upewnij się, czy jest to model dla dorosłych, czy dla dzieci. Niezależnie od wyboru krzesło powinno umożliwiać regulowanie wysokości, aby można było je idealnie dopasować do biurka oraz wzrostu użytkownika.

Materiał krzesła do biurka

Materiał, z jakiego zostało wykonane krzesło do biurka, ma wpływ nie tylko na jego trwałość i wygląd, ale również komfort związany z użytkowaniem. W przypadku stelaży najlepiej sprawdza się stal i aluminium. Tańsze modele często produkowane są z plastików, które charakteryzują się mniejszą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Warto wybrać model, w którym obicie zostało wyprodukowane z materiału odpornego na ścieranie. W przeciwnym razie już po kilku miesiącach używania (szczególnie jeżeli jest to krzesło do komputera używane na potrzeby biurowe) pojawią się wytarcia, które będą źle wyglądały. Istotne jest również to, z jakiego materiału wykonane zostało wypełnienie krzesła. Popularna gąbka stosowana jest w tanich modelach, jednak jeżeli możesz sobie pozwolić na wybór innego krzesła, lepiej dopłacić i wybrać krzesło z wypełnieniem piankowym (najlepsze są pianki o sprężystości w przedziale 50-60 kg/m3). 

Funkcjonalność krzesła do biurka

Krzesła obrotowe mogą być wyposażone w liczne funkcje, jednak tak naprawdę najważniejsza jest regulacja wysokości siedziska oraz podłokietniki. W przypadku droższych modeli często można również zwiększyć lub zmniejszyć głębokość siedzenia, co ułatwia dopasowanie go do wzrostu i preferencji konkretnej osoby. Wysokiej jakości krzesła do biurka znajdziesz w ofercie sklepu https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/biuro/krzesla-biurowe/krzesla-obrotowe.html, gdzie znajdziesz ponad sto różnych modeli.

Regulacja a ergonomia krzesła do biurka

Bardzo często użytkownicy krzeseł obrotowych zapominają o tym, aby je dopasować do swoich potrzeb. Wówczas nawet najlepsze krzesło nie zapewni oczekiwanej wygody. Warto więc przypilnować, aby podczas siedzenia nogi swobodnie opierały się na podłodze, a pomiędzy udem a podudziem był kąt prosty. Krzesło powinno dojechać jak najbliżej krawędzi biurka. Dla uzyskania największego komfortu dobrze jest zachować kąt 90 stopni w okolicach łokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.