Uprawa krzewów w ogrodzie

Chociaż to drzewa kojarzą nam się z soczystymi, kolorowymi owocami i radością z ich zbierania, krzewy są równie cennym ich źródłem. Uprawa krzewów w ogrodzie jest dość prosta. Podobnie jak drzewa, krzewy raz wysadzone rosną na wybranym przez nas miejscu przez wiele lat.

Jak uprawiać krzewy w ogrodzie?

Przede wszystkim należy zacząć od wyboru miejsca. Decyzja ta musi być bardzo dokładnie przemyślana, aby za rok czy dwa nie musieć ich wykopywać i narażać na uszkodzenie delikatnej bryły korzeniowej. Część gatunków preferuje stanowiska słoneczne, inne cieniste lub półcieniste — to ważne, aby uzyskać dobre plonowanie. Przygotowanie podłoża polega na wykopaniu odpowiedniej wielkości dołka i umieszczeniu w nim kompostu lub gotowej mieszanki ziemi, aby korzenie krzewów mogły się dobrze rozrastać. Po zakopaniu sadzonki obficie ją podlewamy. W ten sposób roślina zregeneruje uszkodzone korzenie i rozpocznie proces wzrostu. Zapobiega to również wyschnięciu sadzonki, na które jest ona szczególnie podatna w pierwszym roku po wysadzeniu do gruntu. Raczej nie warto stosować dodatkowych nawozów dla młodych roślin, ponieważ one również mogą powodować uszkodzenie korzeni.

Odpowiednie podłoże

Zalecane jest jednak stosowanie gotowego podłoża do wybranych gatunków krzewów. Mają one odpowiednie parametry, takie jak kwasowość czy zawartość próchnicy, i zwiększają szanse na przyjęcie się rośliny. Kiedy krzew jest już posadzony, można go zabezpieczyć przed większymi szkodnikami, takimi jak zające, które chętnie obgryzają młode, soczyste liście. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, które warto stosować. Uprawa krzewów w ogrodzie wiąże się z koniecznością ich częstego podlewania w pierwszym roku po wysadzeniu, chociaż okres ten może być różny w zależności od szybkości prawidłowego ukorzeniania się roślin. Te, które dobrze sprostają temu zadaniu, szybciej dosięgną do wody znajdującej się w glebie, a co za tym idzie, same będą w stanie zadbać o pobranie odpowiedniej jej ilości. Każdy gatunek, a nawet odmiana krzewów wymaga nieco innego rodzaju pielęgnacji, dlatego zawsze należy zachować etykietę z nazwą i zalecanymi przez producenta zabiegami pielęgnacyjnymi.