Dom
Tutaj jesteś

Kuchnia za ścianą – jak ją dobrze wykorzystać?

11 kwietnia 2022 Dom kuchnia za ścianą


Kuchnie otwarte na salon są niezwykle popularne. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyna propozycja, by stworzyć elegancką i praktyczną przestrzeń. Kuchnie zamknięte również mogą być interesujące. O czym trzeba pamiętać, by kuchnia za ścianą była funkcjonalna?

Kuchnia zamknięta – zalety i wady

Kuchnie zamknięte, które sąsiadują z innymi pomieszczeniami jeszcze do niedawna były standardem w aranżacji wnętrz. Następnie pojawiła się moda na kuchnie otwarte, ale z czasem coraz więcej osób zaczęło wracać do dawnych rozwiązań.

Kuchnia za ścianą pokoju ma wiele zalet. Jedna z najbardziej docenianych jest to, że zapachy powstające w trakcie gotowania nie rozchodzą się po całym mieszkaniu. Wiele potraw takich jak ryby oraz niektóre gatunki mięsa mają bardzo intensywną woń. Dla wielu osób jest to poważny problem. Zamknięta kuchnia pozwala na ograniczenie ich rozprzestrzeniania. Dodatkową zaletą będzie okno w kuchni, które pozwala na szybsze pozbycie się zapachów.

Zamknięta kuchnia to również szansa na ukrycie bałaganu, który pozostaje po przygotowaniu posiłków. W kuchni otwartej pozostałości po gotowaniu koniecznie trzeba usuwać natychmiast. W razie nagłych odwiedzin niezapowiedzianych gości bałagan bardzo rzuca się w oczy. Kuchnia zamknięta pozwala na ukrycie całego rozgardiaszu przed odwiedzającymi nas osobami.

Kuchnia zamknięta, jak każde inne rozwiązanie, ma również swoje wady. Jedną z nich jest konieczność przenoszenia pokarmów na stół do pokoju lub jadalni. Rzadko kiedy kuchnie są na tyle duże, by mógł w nich zmieścić się stół, przy którym będzie można wygodnie spożywać posiłki.

Kuchnie zamknięte często również są źle doświetlone. Dużo częściej trzeba wykorzystywać oświetlenie sztuczne niż w kuchniach otwartych.

Jak zagospodarować dodatkową ścianę?

Kuchnia za ścianą pokoju to również dodatkowa ściana, którą można zagospodarować.

W niewielkiej kuchni można zawiesić dodatkowe szafki, w których zmieści się serwis obiadowy czy dodatkowe garnki. W większej kuchni, gdzie jest wystarczająca ilość szafek, można pozostawić miejsce na półki, na których ustawimy dekoracyjne kubki czy bibeloty.

W nowoczesnej kuchni idealne będą półki, które będą miały interesujące kształty. Heksagony, prostokąty czy okręgi to idealne miejsce na kwiat lub zestaw dekoracyjnych filiżanek.

W większej kuchni sprawdzi się również regał. Do kuchni w stylu industrialnym świetnie będzie pasowała metalowy ze szklanymi półkami. Do kuchni skandynawskiej idealny będzie drewniany i prosty. Można wykorzystać regał z jasnego drewna lub delikatnie bielony.

Warto również pamiętać, że dodatkowa ściana w kuchni to idealne miejsce na ciekawą okładzinę. Glazura to tylko jedna z niewielu propozycji. Można wykorzystać tapetę 3D, która jest przestrzenna i optycznie powiększy kuchnię. Ciekawym pomysłem są również drewniane lamele, które również mają przestrzenny charakter. Drewno w kuchni, oczywiście odpowiednio zaimpregnowane, to zawsze dobry pomysł.

Elegancko na ścianie w kuchni będzie również wyglądała cegła. Czerwona cegła świetnie komponuje się z wystrojem klasycznym, retro i tradycyjnym. Biała jest alternatywą na późniejszy okres, gdy czerwień już nam się znudzi.

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?