Czym jest sklejka szkutnicza?

Sklejka szkutnicza to rodzaj płyty drewnopochodnej, który powstał wskutek sklejenia nieparzystej liczby fornirów/warstw, które ściśle przylegają do siebie. Jest materiałem, który od wielu lat znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Może być produkowany z różnych gatunków drzewa takich jak np. brzoza lub olcha, przez co w zależności od rodzaju ma nieco inne właściwości.

Sklejka szkutnicza bardzo często określana jest również mianem sklejki szalunkowej. Ma właściwości wodoodporne i w zależności od rodzaju wykorzystane drewna, ma odmienne właściwości i zastosowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym nie tylko w budownictwie, ale także m.in. w przemyśle stoczniowym, szkutnictwie oraz do produkcji opakowań.

Sklejka szkutnicza – charakterystyka

Sklejka szkutnicza jest płytą drewnopochodną powstającą ze sklejonych ze sobą cienkich fornirów drewna różnych gatunków. W celu połączenia poszczególnych warstw w całość stosuje się specjalistyczne, sprawdzone kleje o wysokiej wytrzymałości i trwałości. Rodzaj wykorzystanego kleju uzależniony jest od tego, czy płyta będzie narażona na wilgoć, czy też nie, a co za tym idzie, czy ma być produktem o właściwościach wodoodpornych. W takich sytuacjach każdy producent sklejki sięga po kleje odporne na wilgoć takie jak np. fenolowo-formaldehydowe. Tego typu płyty drewnopochodne mogą powstawać nie tylko z różnych gatunków drewna, ale także mogą mieć różną grubość, która zazwyczaj oscyluje między 4 a 15 mm.

Cechy sklejki szkutniczej

Prezentowana płyta drewnopochodna posiada wiele zalet, które mają przełożenie zarówno na popularność jej wykorzystania, jak i szerokie możliwości zastosowania. Do głównych właściwości, jakie posiada materiał w postaci sklejki szkutniczej, możemy zaliczyć m.in.:

  • niską przepuszczalność ciepła;
  • lekkość;
  • łatwość w zginaniu i profilowaniu;
  • wodoodporność;
  • stabilne właściwości mechaniczne zarówno wzdłuż, jak i w poprzek arkusza.

Co, ma wpływ na popularność omawianej płyty drewnopochodnej?

Praktycznie każdy producent sklejki doskonale zdaje sobie sprawę, że obecnie uważana jest ona za jeden z najmocniejszych, najtrwalszych oraz wytrzymałych płyt drewnopochodnych. Bezapelacyjnie jest o wiele lepszym produktem w porównaniu do płyt pilśniowych, wiórowych oraz drzewno-magnezytowych. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie wykorzystuje się ją nie tylko w szkutnictwie i budownictwie, ale także przy budowie jachtów i łodzi. Doskonale sprawdza się również przy produkcji m.in.:

  • fortepianów i pianin;
  • kolumn głośnikowych;
  • różnego rodzaju wyposażenia pokładowego samolotów;
  • galanterii drzewnej.