Dmuchany, rozporowy czy stelażowy – jaki basen wybrać dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Basen ogrodowy cieszy się ogromną popularnością. Bardzo chętnie decydują się na niego rodziny, które dysponują dużym ogrodem. Jednak wybór odpowiedniego basenu nie jest prosty, szczególnie gdy mamy dzieci w wieku przedszkolnym. Naszym priorytetem staje się zapewnienie im bezpieczeństwa. Dlatego wybór odpowiedniego modelu okazuje się znacznie trudniejszy. Jaki więc basen sprawdzi się dla dzieci wieku w przedszkolnym? Dmuchany, rozporowy, a może stelażowy?

Basen dmuchany — najpopularniejsze rozwiązanie

Basen dmuchany należy do najczęściej wybieranych modeli. Na jego ogromną popularność składa się przede wszystkim niska cena. Najtańsze baseny dmuchane kosztują ok. 30 zł. W dodatku taki model jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy go napompować, aby móc z niego korzystać. Wymiana wody też nie sprawia żadnych problemów i można go ulepszyć za pomocą ciekawych elementów dodatkowych. Baseny dmuchane występują w ciekawych wzorach i kolorach, więc z pewnością spodobają się najmłodszym. Dostępne są również modele z daszkiem, które chronią dzieci przed słońcem podczas letnich kąpieli. Największą wadą takiego modelu jest podatność na uszkodzenia. Warto więc sprawdzić, czy wybrany basen ma niezależne komory. Wówczas po przebiciu tylko jednej z nich, nadal utrzyma swój kształt.

Basen rozporowy — idealny dla starszych dzieci

Baseny rozporowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż dmuchane. Niestety ta zaleta wpływa na ich cenę i trudno znaleźć model poniżej 100 zł. Basen rozporowy ma zazwyczaj okrągły kształt, który nieco zwęża się w górnej części. Jego rozstawianie też nie powinno dostarczać większych trudności. Wystarczy go napełnić, a wówczas woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ścianki i nadaje kształt oraz sztywność. Warto również sprawdzić podłoże, na którym rozstawiamy basen, ponieważ ostre przedmioty mogą uszkodzić jego dno.

Basen stelażowy — doskonały dla dużych rodzin

Basen stelażowy to bardzo zaawansowany model. Do jego rozłożenia potrzeba znacznie więcej czasu. Taki model osadzony jest na metalowym stelażu. W dodatku baseny o większych gabarytach powinny również posiadać pompę filtrującą, a także pokrowiec, który ochroni przed zanieczyszczeniami, np. liśćmi, owadami. Ze względu na długi czas rozstawiania, basenu stelażowego raczej nie składa się po każdym użyciu, tylko zostawia rozłożony nawet na całe wakacje. Największą zaletą takiego modelu jest jego trwałość. Baseny stelażowe są duże i głębokie, więc bardziej nadają się dla dorosłych i starszych dzieci. Na rynku są dostępne modele w wersji mini przeznaczone dla przedszkolaków, ale warto się zastanowić, czy taki zakup ma sens.