Wybierając oświetlenie do domu dużo uwagi skupia się na lampach do salonu czy do kuchni. Niestety bardzo często pomieszczenia, takie jak sypialnia są spychane na boczny plan, a jest to bardzo duży błąd. Sypialnia to pomieszczenie, w którym domownicy powinni wypocząć i się zregenerować przed kolejnym dniem, bardzo ważne jest więc to, by odpowiednie oświetlenie sprzyjało takiej atmosferze.
Jaką lampę wybrać na sufit w sypialni?
Na początku warto zastanowić się nad oświetleniem centralnym, czyli lampą zamontowaną na suficie. Może to być zarówno jeden duży plafon, jak i oczka sufitowe rozmieszczone po całym suficie. Ważne, by było to źródło światła równomiernie rozświetlające pomieszczenie. Taka lampa stanowi bazę oświetlenia. Ma równomiernie rozświetlić całą przestrzeń. Jest to element obowiązkowy, do którego dobrać można inne lampy dekoracyjne i punktowe, ale o tym później.
Jakie oświetlenie sufitowe polecane jest do sypialni? Jeśli sypialnia nie jest duża, najlepiej sprawdzają się niewielkie punkty świetlne, które nie przykują uwagi, ale dobrze doświetlą pokój.
Jeśli w małej sypialni chcesz zamontować lampę bezpośrednio nad łóżkiem, wybierz elegancki plafon lub lampę molekularną zamocowaną blisko sufitu. Tego typu lampy nie zmniejszają optycznie przestrzeni, nie przeszkadzają w użytkowaniu pomieszczenia, a do tego ich światło rozpraszane jest równomiernie po pokoju.
Najbardziej powszechnym rodzajem oświetlenia sufitowego są takie lampy do sypialni z materiałowymi abażurami. Tkanina przepuszcza delikatne światło i wprowadza do pomieszczenia łagodny nastrój. Coraz częściej jednak wybierane są też lampy bez materiałowych elementów. Skąd ta zmiana? Metal czy też szkło łatwiej utrzymać w czystości, a mnogość dekoracyjnych żarówek oraz lamp z wbudowanymi panelami led pozwala na dopasowanie mocy i koloru, tak by w sypialni panował odpowiedni nastrój, nawet bez abażuru.
Jakie oświetlenie powiesić nad łóżkiem w sypialni?
Jeśli Twoja sypialnia jest większa, możesz pozwolić sobie na centralne oświetlenie sypialni w formie lampy wiszącej. Pamiętaj jednak, że taka lampa powinna być umieszczona na środku pokoju, co w praktyce oznacza zazwyczaj, że lampa wisi nad łóżkiem. Dobierz jej odpowiednią wysokość, by nie przeszkadzała Ci w codziennym użytkowaniu, chociażby ścieleniu łóżka.
Jeśli chodzi o lampy wiszące, tutaj również dużym powodzeniem cieszą się lampy z abażurami, a także żyrandole. Nie zamykaj się jednak wyłącznie na taki rodzaj oświetlenia. Sprawdź, jak wiele ciekawych lamp w nowoczesnym stylu oferują sklepy. Podłużne listwy, ringi, ciekawe lampy z drucianymi kloszami – sypialnia to Twoja przestrzeń i Twoje królestwo. Wybierz taką lampę, która Tobie będzie się podobać. Pamiętaj też jednak o aspektach praktycznych. Wybierając lampę z okrytym źródłem światła, poświęć więcej czasu na wybór odpowiedniej żarówki. Wybierz taką z mlecznego szkła, która nie będzie Cię raziła w oczy lub dekoracyjny model w stylu vintage, który świeci przyjemnym, żółtym światłem.
Lampki nocne i czytanie książek – co się sprawdzi?
Tutaj również trendy mocno zmieniły się przez ostatnich kilka lat. Jeszcze jakiś czas temu lampka nocna kojarzona była wyłącznie z klasycznymi, ceramicznymi lampami ustawionymi na stolikach nocnych. Lampy były ozdobione dużymi abażurami i zajmowały większość cennego miejsca na szafce. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wiele osób rezygnuje z lamp stołowych na rzecz niewielkich lampek wiszących, montowanych nad szafkami lub na rzecz praktycznych kinkietów. Mocowane są one zazwyczaj po obu stronach łóżka lub na jego wezgłowiu. Jest to bardzo wygodny i funkcjonalny sposób na doświetlenie tej przestrzeni, szczególnie dla osób, które lubią poczytać przed snem. Wiele kinkietów sypialnianych dostosowanych jest właśnie do tego celu. Lampy mają giętkie, regulowane ramiona, które można dopasować do swoich potrzeb oraz niewielkie, punktowe reflektory, które oświetlą książkę, ale nie będą przeszkadzały osobie obok. W sprzedaży pojawiają się także kinkiety, które nabudowane są na niewielkie półki – takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które mają bardzo małe sypialnie i nie mogą sobie pozwolić na duże szafki nocne. Z dodatkowych ciekawostek, coraz więcej lamp nocnych posiada wbudowane porty USB, za pomocą których można naładować telefon. To rozwiązanie nie wymaga używania dodatkowego kontaktu.
Oświetlenie nocne sypialni – nie daj się oślepić
Czas na kilka aspektów technicznych bez których wybór odpowiednie oświetlenia nie byłby taki prosty. Bo przecież oprócz estetyki liczy się także rodzaj światła. Jego moc i kolor to bardzo ważne punkty, na które trzeba zwrócić uwagę. Jak pisaliśmy wcześniej, światło w sypialni powinno sprzyjać wyciszeniu. Najlepsze w tym celu okażą się lampy dające światło w ciepłym, żółtym kolorze (2700K lub mniej). Jeśli światło w sypialni będzie zbyt białe, o efektywnym odpoczynku można będzie zapomnieć. Nie ma też potrzeby zbytniego prześwietlania pomieszczenia. Owszem, światło centralne ma doświetlić całą przestrzeń, ale nie musi być to tak intensywne światło, jak w biurze czy w kuchni.
Jeśli jesteś osobą, która często wstaje w nocy, warto zastanowić się nad nocnym oświetleniem sypialni. O czym dokładnie mowa? O delikatnych punktach świetlnych lub listwach, które dadzą subtelną poświatę, ale nie oślepią Ciebie czy osoby, która śpi obok. Tego typu oświetlenie bardzo często montowane jest tuż nad podłogą i włącza się automatycznie po wykryciu ruchu.
Nocne oświetlenie bardzo często wykorzystywane jest w ciągach komunikacyjnych, ale także w pokojach dziecięcych. Znacznie poprawia to bezpieczeństwo malucha, który w środku nocy może chcieć trafić do pokoju rodziców. Warto więc zastanowić się na takim rozwiązaniem już na etapie projektowania wnętrza. Tego typu światło pobiera bardzo mało energii, więc nie jest to rozwiązanie, które mocno nadwyręży Twój budżet.