Jak efektywnie korzystać z termowentylatora, aby utrzymać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu?

Termowentylator to urządzenie, którym można szybko nagrzać pomieszczenie, niestety nie ma ono zdolności do akumulowania ciepła. Czy w takim razie jesteśmy skazani na szybkie wystudzenie mieszkania? Niekoniecznie. Dzięki kilku prostym trickom w domu będzie cały czas przyjemnie ciepło.

Co to jest termowentylator?

Termowentylator jest urządzeniem, które pozwala na utrzymanie w domu optymalnej temperatury. Zwykle latem wykorzystuje się go do wprowadzenia powietrza w ruch, co daje uczucie chłodu, zimą do podwyższenia temperatury.

Obrazowo rzecz ujmując: w zależności od potrzeb termowentylator „dmucha” ciepłym albo zimnym powietrzem. Źródłem ciepłego jest wbudowana grzałka, za którą znajduje się wentylator (potocznie zwany wiatrakiem). Powietrze jest wyrzucane do przodu lub do góry, zależnie od trybu pracy wentylatora. Niektóre można ustawić pod kątem, co dodatkowo zwiększa efektywność grzania.

W dobrych termowentylatorach można regulować moc, co przekłada się na tempo grzania i wysokość rachunków. Jeśli w domu jest zimno, będziemy potrzebować szybkiego i gorącego nawiewu, jeżeli tylko chcemy wyrównać temperaturę, możemy obniżyć parametry.

Jak używać termowentylatora?

Aby efektywnie używać termowentylatora, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

– im mniejsze pomieszczenie, tym szybciej zostanie ogrzane, lepiej więc grzać każdy pokój po kolei niż liczyć na szybkie nagrzanie dużej, otwartej przestrzeni. Wentylator o mocy 2000 W sprawnie ogrzeje pokój o powierzchni 20 m²;

– wentylator pracuje na zasadzie dmuchania ciepłym powietrzem, trzeba więc zapewnić mu przestrzeń do tego dmuchania – najlepiej ustawić wentylator pod ścianą i skierować wylot w przeciwnym kierunku;

– wentylator działa kierunkowo, dla lepszego efektu warto go co jakiś czas delikatnie obrócić – trzeba jednak mieć na uwadze, że bezpośrednio przed urządzeniem nie powinno nic stać. Szacuje się, że minimalna odległość od ścian, mebli i przedmiotów to około pół metra. Jednak im więcej, tym lepiej;

– jeśli termowentylator ma wbudowany termostat, na pewno warto z niego skorzystać, w takim wypadku urządzenie będzie się cyklicznie włączało i wyłączało, utrzymując w pomieszczeniu stałą temperaturę;

– ponieważ naturalne jest, że ciepło unosi się ku górze, termowentylator powinien stać na podłodze, jeśli postawimy go wyżej, pomieszczenie nie będzie miało szans nagrzać się równomiernie.

Ile prądu zużywa termowentylator?

Jak wszystkie grzejniki elektryczne https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/grzejniki-elektryczne, tak i termowentylatory zużywają stosunkowo dużo prądu. Zużycie zależy od mocy urządzenia. Jeśli np. mamy termowentylator o mocy 2000 W, zużywa on 2 kWh prądu w ciągu godziny. Przy obecnych cenach trzeba założyć, że godzina ogrzewania termowentylatorem to około 2,50 zł.

10 godzin to w takim razie 25 zł? Gdyby tak było, musielibyśmy płacić bardzo wysokie rachunki za ogrzanie niedużego mieszkania. Na szczęście nie ma potrzeby dmuchania ciepłym powietrzem bez przerwy. Termowentylator z termostatem sam ustali, kiedy należy dogrzać pomieszczenie, a rachunki na pewno będą niższe. Dużo zależy od stanu technicznego budynku, im lepiej przeprowadzona termomodernizacja, tym większa oszczędność na ogrzewaniu.

Materiał zewnętrzny