Jak odpowiednio dobrać okucia drzwiowe? Postawcie na sprawdzone produkty ze sklepu w Warszawie.

Okucia drzwiowe to tak naprawdę najważniejsze elementy drzwi oprócz skrzydła i ościeżnicy. To one odpowiadają za bezpieczeństwo, ale i funkcjonalność. Należy dobrać je do własnych potrzeb, ale i do rodzaju drzwi. Jak odpowiednio dopasować okucia drzwiowe?

Z artykułu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę podczas zakupu klamek i zamków do drzwi?
  • Dlaczego warto zakupić listwy i progi?
  • Dla kogo odpowiednie są okucia drzwiowe antywłamaniowe?
  • Jakie wybrać rozwiązania dla okuć drzwi zewnętrznych?

Okucia drzwiowe – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze klamek i zamków? 

Elementy okuć drzwiowych powinny zapewniać bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniem. Bardzo istotne znaczenie ma estetyka i dopasowanie do aranżacji pokoju czy też domu w zależności czy dobiera się okucia do drzwi zewnętrznych, czy też wewnętrznych. Jeżeli chodzi o elementy zapewniające bezpieczeństwo, to są to zarówno odpowiednie klamki, zawiasy, jak i zamki drzwiowe. Jeżeli chodzi o klamki, to można zdecydować się zarówno na te wykonane z tworzywa sztucznego jak i metalu takiego jak np. miedź, stal czy aluminium. Mogą być okrągłe, prostokątne, kwadratowe czy też dźwigniowe. Oczywiście do wnętrz czy też elewacji w stylu retro można też zdecydować się na klamki dodatkowo zdobione, np. rzeźbione. Mechanizm obrotowy, dźwigniowy czy też kulisty należy dopasować do stopnia sprawności manualnej wszystkich użytkowników oraz w taki sposób, by zapewniał bezpieczeństwo. Oczywiście można także wybrać zaawansowane modele takie jak klamki antywłamaniowe z zabezpieczeniami biometrycznymi na odcisk palca czy też szyfrowane, odblokowujące się po wprowadzeniu kodu i połączone z zamkiem elektronicznym. Jeżeli chodzi o zamki, to z klasycznych modeli wpuszczane zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być zasuwnice. Okucia drzwiowe Warszawa będą odpowiednim rozwiązaniem dla najbardziej wymagających. Można dopasować je zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji oraz klasycznych czy też minimalistycznych drzwi.    

Zawiasy oraz listwy i progi – dla komfortu i bezpieczeństwa   

Dla trwałości, funkcjonalności i wytrzymałości drzwi ważne są też okucia drzwiowe w postaci odpowiednio dobranych zawiasów. Ukryte będą świetnie się prezentować wszędzie tam, gdzie istotne znaczenie ma najwyższy poziom estetyki. Tradycyjne zawiasy umieszczane na framudze drzwi i krawędziach także mogą być skuteczne. W przypadku budynku publicznego czy firmy, gdzie panuje duże natężenie ruchu mogą sprawdzić się zawiasy samozamykające się. Z okuć można wybierać także listwy i progi drzwiowe, które pełnią zarówno funkcję ochronną, izolacyjną, jak i dekoracyjną.      

Dla kogo odpowiednie będą okucia drzwiowe antywłamaniowe? 

Na pewno okucia drzwiowe antywłamaniowe warto wybierać do budynków firm, a także wszędzie tam, gdzie chce się w sposób szczególny chronić mienie. Są odpowiednie wtedy, gdy stosuje się systemy kontroli dostępu. Połączenie zamka elektrycznego i klamki szyfrowanej czy też biometrycznej zapewnia dodatkową ochronę obok zastosowania solidnych materiałów drzwi antywłamaniowych. Należy pamiętać, że drzwi antywłamaniowe są ciężkie, dlatego w tym przypadku zastosowanie zawiasów samozamykających się będzie najwygodniejsze.  

Klamka, pochwyt, gałka a może dwa rozwiązania do drzwi zewnętrznych? 

Decydując się na okucia drzwiowe do drzwi zewnętrznych najlepiej zastosować rozwiązanie, które będzie łączyć wygodę i bezpieczeństwo. Zastosowanie gałki z mechanizmem obrotowym może nastręczać problemów w użytkowaniu np. zimą. Niemniej jednak taka klamka jest trudniejsza do sforsowania. Można obok niej zastosować dodatkowo pochwyt, który będzie ułatwiał zarówno zamykanie drzwi, jak i ich otwieranie. Warto stawiać na solidne okucia drzwiowe, które zapewnią wygodę użytkowania i trwałość na lata.   

Materiał zewnętrzny