Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jaka kratka ściekowa będzie najlepsza?

13 grudnia 2019

Kratki ściekowe montowane są w podłodze i służą do odprowadzania wody z podłogi oraz z całej izolacji, znajdującej się pod powierzchnią płytek.
Kratka ściekowa powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna – taka, przez którą będzie spływać cała nagromadzona na podłodze woda.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej kratki ściekowej?

Wybierając odpowiednią kratkę, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Pamiętać również należy, że najlepiej jest gdy kratka ściekowa jest wykonana z materiału odpornego na rdzę i wilgoć.
Czyli korpus kratki powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i powinien doskonale odprowadzać wodę z powierzchni podłogi.
Bardzo istotny jest fakt, w jaki sposób osuszana jest powierzchnia dookoła kratki oraz czy jej pokrywa jest dostatecznie wzmocniona. Zwrócić uwagę należy również, czy dana kratka będzie dobrze wyglądać po jakimś czasie użytkowania. Kratki ściekowe połączone są z syfonem, kupując egzemplarz kratki należy zwrócić uwagę czy producent produkuje również syfony ze stali nierdzewnej. Wtedy najlepiej jest zakupić cały komplet, który będzie odporny na rdzę.
Dobrze jest też zauważyć jaką wysokość ma syfon, ponieważ od tego zależy czy z kratki będzie unosił się nieprzyjemny zapach. Odpowiedni i dobra kratka ściekowa powinna mieć dana określoną gwarancję przez producenta.

Jak zbudowany jest odpływ z kratką ściekową?

Kratka ściekowa to dopiero początek całego systemu odpływowego. Kratka jest elementem widocznym w podłodze i jest ona pod podłogą połączona z korpusem, który ma okrągły kształt. Korpus przyśpiesza przepływ wody i powoduje osadzanie się na nim wszelkich brudów i nieczystości. Korpus ma cztery rodzaje, jest jednoczęściowy lub dwu oraz bywa poziomy albo pionowy. Ważnym elementem kratki ściekowej jest syfon, to on uniemożliwia wydostawanie się z układu odpływowego brzydkich zapachów. Jest to, tak zwane, zamknięcie woli hydraulicznej.
Sama budowa kratki nie jest zbyt skomplikowana, ale dzięki niej kratka ma być funkcjonalna.

Gdzie montuje się kratki ściekowe?

Kratki ściekowe posiadają właściwości sanitarne i dlatego najczęściej stosowane są w przemyśle spożywczym. Montuje się je na podłogach hal magazynowych, produkcyjnych, w szpitalach, łazienkach. Mają zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebny jest odpływ wodny. Kratki ściekowe spotyka się na basenach, w hotelach, miejscach rekreacji. System odwodnienia liniowego pozwala na całkowity odpływ wody z powierzchni podłogi. Woda odpływa w każdym przypadku.

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie instalacji: ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz do swojego domu?
Energia przyszłości: jak działa fotowoltaika - zasady i korzyści
Elektryczne podstawy: jakie bezpieczniki do domu wybrać dla bezpieczeństwa?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Elektryczne podstawy: jakie bezpieczniki do domu wybrać dla bezpieczeństwa?