Kamień elewacyjny, czyli naturalny sposób wykończenia domu

Chcesz podkreślić charakter swojego domu? A może po prostu szukasz sposobu na naturalne wykończenie jego elewacji albo szukasz szlachetnego materiału, który doda mu elegancji? Na wszystkie te potrzeby jest jedna prosta odpowiedź – kamień elewacyjny. Jakie są jego rodzaje? W jaki sposób można go użyć? Dlaczego warto to zrobić? Podpowiadamy.

Czym są płytki elewacyjne z kamienia i jakie są ich rodzaje?

Kamień elewacyjny nazywany jest także kamiennymi płytkami lub kamieniem dekoracyjnym. Bez względu na nazewnictwo, stosuje się go głównie do wykańczania elewacji, czyli zewnętrznej ściany budynku. Jest bardzo często wybierany przez architektów i właścicieli współczesnych domów, ze względu na swoje liczne zalety. Choć, kamienne płytki elewacyjne, wykonane z kamienia naturalnego znajdują zastosowanie także w innych konstrukcjach, np. altanach ogrodowych.

Kamień elewacyjny zewnętrzny dostępny jest w różnych kształtach i rozmiarach, a także w wielu kolorach i fakturach. Dlatego bardzo łatwo można dopasować go do konkretnego projektu, uwzględniając bryłę budynku, sąsiedztwo i architekturę krajobrazu. Warto przy tym wspomnieć, że taki kamień zewnętrzny może być wykonany z różnego materiału, stąd też wspominamy o jego różnych rodzajach.

Możemy wyróżnić rodzaje kamienia elewacyjnego, obejmujące pochodzenie materiału. Kamienną płytkę elewacyjną może bowiem tworzyć:

  • łupek,
  • wapień,
  • piaskowiec,
  • granit,
  • marmur,
  • kwarcyt,
  • trawertyn.

Jak można wykorzystać kamień dekoracyjny?

Kamień dekoracyjny może być użyty do poprawy wyglądu ogrodu, patio lub chodnika. Może być również wykorzystany do stworzenia wygodne przestrzeni w ogrodzie, np. do wykończenia altanki, murku przy ścieżce lub jako wykończenie studni. Dodatkowo kamienie dekoracyjne mogą być używane do tworzenia unikalnych palenisk, rzeźb i innych elementów zewnętrznych.

Część architektów i właścicieli domów i mieszkań decyduje się go położyć także wewnątrz. Ściana za telewizorem z kamienia ozdobnego może wyglądać całkiem efektownie. Najczęściej jednak kamienia dekoracyjnego używa się właśnie na etapie wykańczania budowy domu do układania elewacji. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na jego design, ale też ze względów praktycznych.

Dlaczego warto wybrać kamień naturalny do wykończenia elewacji?

Elewacja kamienna ma co najmniej kilka zalet. Pierwszą z nich jest jej trwałość. Płytki elewacyjne wykonane z naturalnego kamienia cechują jego właściwości. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a przy odpowiedniej impregnacji zyskują odporność także na wilgoć, blaknięcie i erozję. To czyni go idealnym materiałem do długotrwałego użytkowania. Co więcej, są świetnym izolatorem termicznym i niestraszne im nawet srogie mrozy, ale to jeszcze nie wszystko.

Kolejną z zalet kamienia elewacyjnego jest jego naturalne piękno i niepowtarzalny wygląd. Każdą płytkę z kamienia cechuje różnorodność barw i kształtów. Z tego powodu, nie tylko dom, ale nawet najprostsza bryła architektoniczna, którą okala kamień ozdobny, zyskuje oryginalny wygląd. Poza tym, chociaż kamień zwykle kojarzony jest z budynkami w klasycznym stylu, to dzięki sprytnym połączeniom ze współczesnymi projektami budynków, podkreśla ich nowoczesny design.

Płytki elewacyjne z kamienia cechuje także bardzo łatwy montaż. Dostępne są różne kształty i wielkości, w tym łączniki i narożniki, a nawet cokoły. Dlatego nie musisz martwić się o efekt. Co więcej, doskonale współgrają z innymi materiałami, takimi jak drewno czy beton, zwłaszcza wizualnie, dlatego możesz dzięki nim tworzyć intrygujące połączenia. Ponadto są jednym z tych materiałów, które dzięki impregnacji można łatwo czyścić, dlatego przez długie lata może zachwycać swoim wyglądem.

Jak układać płytki elewacyjne z kamienia naturalnego?

Większość płytek elewacyjnych ma grubość nie większą niż 2 cm. Co więcej, zwykle nie są dłuższe niż 60 cm i nie wyższe niż 15-20 cm. Ze względu na wymiary płytek, łatwo jest je chwycić i układać nawet trzymając ręce w górze. Chociaż na wysokości powyżej 2 metrów, najłatwiej robić to z rusztowania. Takie płytki mogą być jednak układane na różnych wysokościach, a to determinuje sposób ich klejenia.

Najczęściej jednak płytki elewacyjne mocuje się za pomocą zaprawy klejącej. Można to robić bezpośrednio do ocieplenia, chociaż trzeba mieć na uwadze, żę średnie obciążenie elewacji płytkami na każdy 1 m2 to ok. 40 kg, dlatego materiał izolacyjny musi być bardzo dobrze przytwierdzony do ściany. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w układaniu żadnych płytek, montaż warto pozostawić fachowcom, którzy mają doświadczenie i odpowiednie narzędzia, choćby te do przycinania materiału.

Ile kosztują płytki elewacyjne z kamienia?

Ceny płytek elewacyjnych z kamienia uzależnione są od wielkości, kształtu, faktury, koloru, a przede wszystkim od surowca. Stąd też ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za 1 m2 i mogą sięgać nawet kilkuset złotych za 1 m2. Dobrej jakości kamień ozdobny to cena średnio 200-300 zł za 1 m2. Jeżeli chcesz, aby na elewacji lub we wnętrzu Twojego domu pojawił się taki kamień, szeroki wybór płytek elewacyjnych znajdziesz na kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/kamien-elewacyjny.