Kanalizacja niskoszumowa czy zwykła (standardowa) — co wybrać?

Podczas budowy domu należy podjąć szereg kluczowych decyzji. Będą one miały wpływ na komfort przebywania w mieszkaniu przez wiele lat. Wśród kwestii, które trzeba rozstrzygnąć na tym etapie, znajduje się między innymi wybór: kanalizacja niskoszumowa czy standardowa. Jaką z nich należy wybrać? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Miłej lektury!

Kanalizacja niskoszumowa — podstawowe informacje na temat tego rozwiązania. Kiedy warto je zastosować?

Kanalizacja wewnętrzna niskoszumowa to rozwiązanie, które warto zastosować w następujących rodzajach obiektów mieszkalnych:

– dom jednorodzinny piętrowy,

– zabudowa szeregowa (domy deweloperskie).

Skąd wynika taki stan rzeczy? Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. Kanalizacja niskoszumowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie instalacja odpowiedzialna za odprowadzanie ścieków ma pionową budową — jest tak w sytuacji, gdy łazienka znajduje się na piętrze. Zastosowanie rozwiązania niskoszumowego oznacza zmniejszenie poziomu hałasu, który towarzyszy pracy kanalizacji.

Z tego samego powodu kanalizacja niskoszumowa jest dobrym rozwiązaniem także w sytuacji, gdy mowa jest o piętrowych domach wielorodzinnych (tzw. bloki mieszkalne). Mieszkanie w bloku jest bez wątpienia tańsze, ale fakt, że w danym budynku zamieszkuje kilka (a w większych domach kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt) z pewnością nie poprawia komfortu. Ta drobna niedogodność może zostać zniwelowana, jeśli zostanie zastosowana instalacja kanalizacyjna niskoszumowa. Kolejnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest fakt, że koszt kanalizacji stanowi niewielką część łącznych kosztów budowy.

Przykładem takiego rozwiązania jest kanalizacja wewnętrzna HT, w przypadku której rury zbudowane są z ekologicznego, a jednocześnie trwałego materiału — propylenu.

Kanalizacja standardowa

Jak już wiesz, standardowy system kanalizacji wewnętrznej ma pewne wady — są one związane m.in. z akustyką. Taki stan rzeczy wynika z budowy tradycyjnych rur kanalizacyjnych. Stworzone na bazie lekkich tworzyw sztucznych rury rezonują pod wpływem krążących w nich ścieków oraz wody. Wibracje te zwiększają poziom hałasu. W efekcie, dźwięki te nie są odpowiednio tłumione. Z tego powodu nie zaleca się stosowania rur standardowych w piętrowych mieszkaniach, w których są cienkie ściany.

Z drugiej strony, można komfortowo korzystać z tego rozwiązania w mieszkaniach parterowych lub piętrowych domach jednorodzinnych, jeśli łazienka znajduje się na parterze. W takiej sytuacji nawet tradycyjne rury kanalizacyjne nie będą powodować zbyt silnego hałasu.