Kompresor- jak wybrać? Jaka sprężarka najlepsza?

Nie każdy wie, jak przydatny może przydać się kompresor, może on pomóc m.in. w napompowaniu kół w samochodzie czy nawet w napompowaniu materaca szybko i bez problemów. Kompresor nie tylko przyda się w tak codziennych sytuacjach, ale też w wielu innych, wymagających zadaniach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kompresora?

Pojemność.
Powinna ona zostać odpowiednio dobrana, do wykonywanych prac. Mała pojemność sprężarki zmuszać będzie do wielokrotnego napełniania butli, co odbije się na czasie wykonywanej pracy, ale też często również na kosztach, za to duża jej pojemność wpłynie znacząco na wagę urządzenia.
Jeżeli kompresor potrzebny jest tylko do standardowych prac domowych, powinna nam starczyć pojemność ok. 10 litrów. Jeżeli pracę są jednak cięższe, czyli np. piaskowanie czy malowanie tutaj potrzebna już będzie pojemność ok. 50 litrów.

Maksymalne ciśnienie robocze.
Maksymalne ciśnienie robocze powinno być ono dostosowane do typu wykonywanych przez nas zadań. Standardowo wynosi ono 8-10 barów.

Poziom hałasu.
Standardowy kompresor warsztatowy, najczęściej generuje wysoki poziom hałasu, porównywalny do dźwięku wydawanego przez włączoną kosiarkę, dlatego większość z nas zapewne poszukuje urządzenia o niższym poziomie hałasu, najlepiej przyjrzeć się kompresorom z ograniczeniem hałasu (poniżej 80 decybeli) są one dostępne często w przystępnej cenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kompresora na poziomie 50 decybeli, jest to hałas akceptowalny przez ludzkie ucho.

Czas nabijania butli.
Wartość ta informuje użytkownika, po jakim czasie zbiornik zostanie w pełni napełniony, jednak podobnie tak jak w przypadku innych parametrów, nie zawsze taka informacja zostaje podana przez producenta.

Zasilanie.
W tym przypadku możemy wyróżnić dwa rodzaje kompresorów:

  • tłokowy- najmniej popularny w dzisiejszych czasach z powodu szybkiego nagrzewania się oraz długiego chłodzenia, jego drugą wadą może okazać się również, skraplająca się pod wpływem temperatury para wodna. Może ona przysporzyć trochę kłopotów w przypadku wykorzystania go np. razem z aerografem.
  • membranowy- brak tłoków oraz mniejsza ilość części mechanicznych w urządzeniu. Powietrze pompowane jest za pomocą półprzepuszczalnej membrany, dzięki czemu urządzenie pozwala na wiele dłuższą pracę bez obaw o przegrzanie.

Kompresor olejowy czy bezolejowy

  • kompresor olejowy- wymaga nasmarowania pompy sprężarki odpowiednim olejem (specjalnie do tego przeznaczonym) oraz wymienianym regularnie. Najlepiej nadaje się do ciężkich i częstych prac z narzędziami, do których często załącza się sprężarkę. Najczęściej wykorzystywany jest przez profesjonalistów w przypadku użytkowania narzędzi pneumatycznych, ale również też do warsztatów lakierniczych/samochodowych.
  • kompresor bezolejowy- ze względu na zastosowanie tłoków z plastikowymi pierścieniami, urządzenie nie wymaga smarowania olejem. Należy jednak pamiętać, iż podczas ciągłego i intensywnego użytkowania, szybko się nagrzewa, co uniemożliwia długotrwałą pracę.
    Właśnie ten kompresor świetnie nada się do rzadko wykonywanych prac w domu czy garażu takich jak np. pompowanie kół roweru/samochodu, malowanie płotu czy też czyszczenie trudniej dostępnych miejsc w zabrudzonych urządzeniach m.in. kosiarce.



Podsumowując, jak widać wybór kompresora, nie jest trudnym zadaniem, aby łatwo wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie, wystarczy zapamiętać kilka z tych zasad, aby móc zaraz po zakupie cieszyć się z idealnie dobranego kompresora.