Lodówka do małego mieszkania – jak wybrać?

Małe mieszkanka, choć posiadają wiele zalet w postaci np. niskiej ceny, czy też zwartej przestrzeni, posiadają również kilka wad w postaci np. utrudnionego ustawiania wielu sprzętów codziennego użytku. Na szczęście producenci takich sprzętów jak np. lodówek, wychodzą naprzeciw konsumentom i projektują modele przystosowane do mniejszych mieszkań. Powstaje jednak pytanie, jaka lodówka do małego mieszkania będzie najlepsza? Na co powinno się zwracać uwagę przy jej wybieraniu?

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Wybierając lodówkę do małego mieszkania najważniejszym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać, jest to, czy lepszym wyborem będzie lodówka wolnostojąca, czy też może jednak do zabudowy? Które z tych dwóch rozwiązań lepiej sprawdzi się w małym mieszkaniu?
Najważniejszą zaletą lodówki wolnostojącej jest oczywiście fakt, że można ją postawić właściwie w dowolnym miejscu w kuchni. Nie trzeba przejmować się istniejącą już zabudową, wystarczy tylko wedle własnego gustu i potrzeb ustawić ją tam, gdzie będzie najwygodniejszy do niej dostęp. Oczywiście uważać w tym wypadku trzeba na to, aby nie stawiać lodówki blisko źródeł ciepła, czyli np. grzejników. Oczywiście pamiętać także trzeba o tym, że jest to model zajmujący jednak miejsce w kuchni.
Drugim popularnym modelem jest wersja do zabudowy. Instaluje się ją w specjalnych, przewidzianych przez projektanta wnętrzach w zabudowie kuchennej, co pozwala do minimum zredukować zajmowane przez nią miejsce. Niestety, choć faktycznie pozwalają one nieco miejsca zaoszczędzić, to jednak kosztują o wiele więcej niż tradycyjna lodówka wolnostojąca. Dodatkowo ich wybór jest bardzo ograniczony, a także towarzyszy im większe ryzyko pożaru.

Ograniczenia małej lodówki

Rzecz jasna wybierając małą lodówkę do mniejszego mieszkania, trzeba się liczyć z tym, że czeka nas zetknięcie się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z oszczędności miejsca w lodówce. Z tego powodu próżno w takich kompaktowych modelach szukać wyrafinowanych funkcji, które są codziennością w modelach pełnowymiarowych.
Niemniej warto sprawdzić, czy kupowany model do małego mieszkania posiada np. odpowiednią klasę energetyczną, ponieważ bez problemu powinno się udać kupić wersje A++, a także czy posiada, choć niewielkich rozmiarów zamrażalnik, który przecież jest niezwykle pomocy w codziennym korzystaniu z lodówki. Gdy dobrze się poszuka, można także napotkać modele wyposażone w funkcję antybakteryjną, zabezpieczenie przed niedomknięciem drzwi, czy też nawet w kostkarkę do lodu. Jak więc widać, małe lodówki mogą być bardzo gruntownie wyposażone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.