Na co zwrócić uwagę przy dobiorze technicznym mieszkania?

Mieszkanie pozbawione jakichkolwiek usterek zdarza się bardzo rzadko. Niekiedy wynikają oni z czystej niestaranności, a innym razem powiązane są z czynnikami zewnętrznymi, niezależnymi od wykonawcy. Jednak rozwój nowych technologii sprawia, że poważne błędy zdarzają się sporadycznie. Zazwyczaj są to niewielkie usterki, których jednak nie należy bagatelizować, ponieważ nienaprawione mogą przynieść wiele szkód. Na etapie odbioru technicznego mieszkania odpowiedzialność za wszystkie niedociągnięcia ponosi deweloper. Dlatego tak ważne jest to, aby wykryć i wskazać wszystkie przed ostatecznym podpisaniem protokołu odbioru mieszkania. Jak powinien wyglądać odbiór mieszkania? I na co warto zwrócić podczas jego trwania?

Ściany

Ściany to pierwszy element, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Powinny być one przede wszystkim proste, z równo rozłożonym tynkiem. Nie powinny pojawiać się na nich zgrubienia, wybrzuszenia czy głębokie zarysowania. Ważne jest również o to, aby były suche oraz nie nie miały widocznych plam czy zacieków, które mogą być zwiastunem wilgoci.

Kąty proste

Przegląd Techniczny mieszkania powinien zawierać również sprawdzenie kątów prostych, za pomocą kątownika. Jest to niezwykle istotny element, w szczególności, gdy planujemy meble, które będą do nich przylegać.

Ościeżnice i drzwi

Istotnym punktem jest sprawdzenie ościeżnic i drzwi. Każdy z nas chociaż raz był w mieszkaniu, gdzie drzwi były źle osadzone. Najczęściej winnym tego są złe otwory pozostawione na zamontowanie drzwi. W przypadku gdy nabywamy mieszkanie z już założonymi drzwiami, należy je dokładnie obejrzeć i ocenić czy:

  • nie zacinają się,
  • nie są uszkodzone,
  • nie mają zbitych szklanych elementów.

W przypadku, kiedy drzwi miały być antywłamaniowe, należy sprawdzić ich atest oraz poprosić o kartę gwarancyjną i certyfikat. Drzwi powinny bez problemu zamykać się oraz otwierać. Dodatkowo niezwykle ważna jest ich szczelność, domykanie oraz głośność.

Okna i parapety

Okna to kolejne elementy, które często ulegają niewielkim zniszczeniom podczas prac budowlanych. Na szybach mogą znajdować się rysy, które mogą w ostateczności doprowadzić nawet do pęknięcia całej szyby. Niektóre rysy nie kwalifikują do wymiany całej szyby, a tylko do jej wyrównania. Wszelkie niedoskonałości szyby warto sprawdzić w pochmurny dzień, zachowując odległość około pół metra. Należy też zwrócić również uwagę na parapety, a w szczególności na fakt czy są dobrze wyprofilowane i doszczelnione. Nieskazitelne powinny być również ramy okienne.