Czym wyróżnia się nowoczesny karnisz? Zdecydowanie swoim wyglądem – cechuje go prostota i geometryczny kształt. Tak samo ważny jest też solidny materiał wykonania i jego oryginalny odcień. Ten zestaw cech powoduje, że karnisze we współczesnych wnętrzach nie przytłaczają, ale doskonale uzupełniają aranżację pomieszczenia, tworząc unikalny klimat. Za jakimi trendami najlepiej podążać?
Moda na dyskretny karnisz
W zależności od pomysłu na aranżację pomieszczenia, dostępności miejsca czy typu firany można zdecydować się także na zamaskowanie karnisza, który będzie eksponował wówczas jedynie zawieszoną na nim tkaninę. Przybiera on wtedy formę szyny przysufitowej, zwykle w kolorze białym. Jeżeli firana ma dodatkową szeroką kryzę z taśmą marszczącą u góry, zakryje ona listwę i będzie sprawiać wrażenie swobodnie opadającej od sufitu do podłogi.
Ciekawy efekt uzyskasz, jeśli w pobliżu listwy zamontujesz także pas z oświetleniem ledowym. Światło zza firany będzie subtelne i przyjemnie otulające.
Prostota i minimalizm w nowoczesnych karniszach
Jeśli zapadła już decyzja o tym, że nad oknem będzie wisieć karnisz, przyszedł czas na wybór odpowiedniego modelu. Eklektyzm już dawno wyszedł z mody i obecne wnętrza mieszkań i domów urządza się w kierunku jednego, konkretnego stylu. Najczęściej jest to styl:
- industrialny,
- loftowy,
- glamour,
- rustykalny,
- skandynawski.
Z tego powodu producenci karniszy i akcesoriów okiennych stworzyli szeroką ofertę modeli, wśród których z pewnością znajdzie się przynajmniej kilka propozycji odpowiadających poszczególnym typom aranżacji. Obecnie rekordy popularności biją takie połączenia, jak:
- karnisze miedź + czarny,
- karnisze żółte złoto + czerń/biel,
- karnisze miedź antyk,
- karnisze antyk mosiądz.
Karnisze retro i ich miejsce w nowoczesnych stylizacjach
Bardziej dekoracyjne modele karniszy także znajdą swoje miejsce w nowoczesnych mieszkaniach. Takie rozwiązania wyglądają oryginalne i wzbudzają zainteresowanie. W czasach, gdy panuje moda na minimalizm, karnisz retro dobrze wkomponuje się w styl glamour oraz klasyczne aranżacje. Złote i srebrne rurki pokryte licznymi zdobieniami będą stanowić oryginalną dekorację wnętrza.
Choć można w ten sposób eksperymentować, należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z przepychem. Jeżeli decydujesz się na dekoracyjny karnisz, zawieszona na nim firanka czy zasłona powinny być już jednolite, uszyte ze szlachetnej tkaniny.
Jak dobrać karnisz do stylu wnętrza? Praktyczny poradnik
Funkcjonują pewne kanony, zgodnie z którymi można łatwo dopasować każdy typ karnisza do planowanego stylu mieszkania. To zestawienie kształtuje się następująco:
- karnisz drewniany – wnętrza klasyczne, rustykalne;
- czarny karnisz metalowy – wnętrza industrialne, loftowe;
- biały lub szary karnisz – styl skandynawski;
- karnisz metalowy ze zdobieniami – styl rustykalny, glamour.
Poza chęcią stworzenia przyjemnego, oryginalnego wnętrza, karnisz powinieneś dobierać także pod względem jego funkcjonalności. Producenci oferują karnisze pojedyncze albo podwójne w zależności od planów i potrzeb aranżacyjnych klienta. Karnisz pojedynczy sprawdzi się, jeśli planujesz powiesić w oknie jedną firankę lub zasłonę. Z kolei karnisz podwójny pozwala na stworzenie dekoracji okiennej wykorzystującej osobne warstwy poszczególnych tkanin.
Aranżując wnętrze nowego domu czy mieszkania lub zmieniając wystrój, nie bagatelizuj takich elementów jak karnisz ścienny, czy sufitowy. Jeśli wykorzystasz jego możliwości, stworzysz oprawę okna, którą będą zachwycać się goście, a ty sam będziesz czuł się wyjątkowo we własnym domu.