Tutaj jesteś

Obudowa ścian z płyt warstwowych – najważniejsze informacje

18 stycznia 2024 Budownictwo płyty wartswowe

Aby wykonać szczelną, odporną na uszkodzenia, wilgoć i różnice temperatur ścianę budynku, należy skupić się na kilku kluczowych aspektach. Od czego zacząć, by obudowa ściany z płyt warstwowych zakończyła się sukcesem? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Jaka płyta warstwowa: PIR czy MiWo?

To kluczowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć już na samym początku. Z zewnątrz oba rodzaje płyt warstwowych ściennych wyglądają tak samo. Różnią się natomiast rdzeniem i właściwościami.

  • Płyta warstwowa PIR z rdzeniem z pianki poliizocyjanurowej – materiał o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej. Taka płyta chroni budynek przed stratami ciepła i hałasem. Warto ją wybrać, gdy to właśnie ochrona niekontrolowanych zmian temperatury wewnątrz budynku jest priorytetem.
  • Płyta warstwowa MiWo z rdzeniem z wełny mineralnej – materiału, który charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą odpornością ogniową. Płyty warstwowe z wełny mineralnej ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Warto je zastosować w budynkach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych. Charakteryzują się również doskonałymi parametrami izolacyjności akustycznej.

Jak budować z płyt warstwowych ściennych?

W przypadku płyt MiWo dostępny jest standardowy system mocowania, natomiast w przypadku płyt PIR istnieją dwie możliwości – standardowy lub ukryty:

  • standardowy – gdzie płyty łączy się ze sobą, za pomocą metody na pióro i wpust, które następnie maskuje się odpowiednio dobraną obróbką blacharską. Na elewacji widoczne są miejsca łączenia płyt. Ten system wyróżnia się przede wszystkim łatwym montażem;
  • ukryty – w tym przypadku również wykorzystuje się technikę pióro i wpust, natomiast sam zamek charakteryzuje się inną budową. Do odpowiedniego montażu wykorzystuje się specjalnych łączników systemowych i rozdzielaczy nacisku. Dzięki tej technologii łącznik mocujący płyty jest niewidoczny.

Płyty warstwowe ścienne można montować zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym. Najpierw do podłoża mocuje się listwę startową i na niej montuje się pierwszą płytę. Następnie można przystąpić do montażu kolejnych płyt – jedna na drugiej (w układzie poziomym) lub jedna obok drugiej (w układzie pionowym).

Budowa ściany z płyt warstwowych wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Do przełożenia i rozładunku płyt na placu budowy powinno się używać wózków widłowych i podnośników. Folię ochronną od wewnętrznej strony zdejmuje się przed zamontowaniem płyty, a zewnętrznej – po zakończeniu montażu. Podczas montażu ścian należy dokładnie sprawdzać ewentualne odchylenia za pomocą poziomicy.

W jakich obiektach sprawdzą się płyty warstwowe ścienne?

Z wykorzystaniem płyt warstwowych ściennych PIR i MiWo można łatwo wykonać ściany obiektów o dużej powierzchni. Najczęściej wykorzystuje się je do obudowy:

  • hal produkcyjnych i magazynowych;
  • centrów logistycznych;
  • obiektów rolniczych;
  • obiektów użyteczności publicznej – np. halach sportowych;
  • centrów handlowych.

Największą korzyścią jest w tym przypadku krótki czas powstawania ścian budynku. Obiekty z płyt warstwowych są też funkcjonalne i bezpieczne – chronione przed stratami ciepła, hałasem czy zagrożeniem pożarowym.

Materiał zewnętrzny

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?