Otwarta kuchnia – dobry pomysł?

Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Są dwa warianty – albo kuchnia będzie zamknięta czyli będzie osobnym pokojem, albo będzie otwarta, to znaczy będzie łączyć się z salonem – z częścią dzienną lokalu.

Zalety i wady otwartej kuchni

Otwarta kuchnia wiąże się z wieloma zaletami, ale też z pewnymi wadami. Trzeba pamiętać o tym, że zapachy, które roznoszą się po kuchni, będą obecne również w części dziennej domu lub mieszkania. Czasami będą to zapachy niezbyt przyjemne na przykład po smażeniu wyjątkowo aromatycznych potraw. Mogą też być to zapachy bardzo intensywne. Trzeba będzie pomyśleć o tym jak te zapachy zneutralizować, można posłużyć się w tym celu na przykład oczyszczaczem powietrza, który szybko przefiltruje powietrze posiadające zapach na przykład smażonych potraw. Jednak otwarta kuchnia ma wiele zalet. Osoba, która gotuje obiad nie jest zamknięta, ale może przebywać z innymi członkami rodziny, którzy na przykład w salonie oglądają telewizję albo czytają gazetę. To sprzyja socjalizacji i zacieśnianie więzi. Kuchnia jest szczególnym miejscem w domu, mówi się często, że to serce domu – to tam powstają posiłki, których spożywanie – wspólne spożywanie – powinno integrować całą rodzinę i przyczyniać się do lepszego kontaktu wszystkich członków rodziny między sobą.

Wspólne posiłki

Psychologowie i eksperci do spraw rozwoju dzieci podkreślają, jak ważne jest aby rodzina jadła posiłki razem. Powinien to być przynajmniej jeden posiłek dziennie, w praktyce bardzo często jest to kolacja, na której porusza się tematy z całego dnia. Każdy członek rodziny może podzielić się tym co spotkało go w ciągu dnia dobrego i złego – można podzielić się swoimi wątpliwościami i problemami i uzyskać wsparcie u innych członków rodziny. Otwarta kuchnia sprzyja szczerym rozmowom, jedna osoba, która akurat znajduje się w kuchni nie jest izolowana od innych, ale jest ciągle ze wszystkimi członkami rodziny, ma możliwość spokojnej rozmowy przy gotowaniu. To ważne także podczas rodzinnych imprez. Osoba, która zajmuje się przygotowywaniem nowych potraw w kuchni, również nie jest izolowana, ale ciągle ma możliwość bycia z gośćmi, rozmów z nimi. To ważne dla atmosfery na imprezach rodzinnych. Zaprojektowanie otwartej kuchni w domu lub mieszkaniu jest pewnym wyzwaniem. Trzeba rozsądnie połączyć te pomieszczenia, aby wszystko prawidłowo ze sobą współgrało. Jednak dobry architekt wnętrz poradzi sobie bez problemu, a dodatkowo zaproponuje swoje korzystne rozwiązania, które jeszcze lepiej wpłyną na odbiór całości.