Piękne rośliny wiosenne uprawiane dla zapachu

Chociaż zimy już nie takie, jak dawniej, bo ani mrozu, ani śniegu, to nadejścia wiosny, jak chyba żadnej innej pory roku wszyscy wyglądają z niecierpliwością. Wiosenne ocieplenie sprowadza do ogrodu cytrynki, pawika i modraszka wieszczka. Ten ostatni, motyl o skrzydłach w kolorze nieba, polatując nad szaroburą jeszcze ziemią, wieszczy prawdziwy koniec zimy – od tej chwili sezon w ogrodach uważa się za otwarty.

Z dnia na dzień pojawiają się pierwsze kwiaty: ranniki (Eranthis), przebiśniegi (Galanthus) i krokusy wiosenne (Crocus vernus). Wraz z wydłużaniem się dnia i rosnącą temperaturą kwitnących roślin będzie przybywać. I tak aż do maja, który prawdziwie umai parki i ogrody. W tym okresie jest w czym przebierać, przy czym dla jednych liczy się kolor, dla innych dekoracyjne ulistnienie, innymi rządzi sentyment. Są też tacy, którzy uprawiają kwiaty dla zapachu.

ROŚLINY WIOSENNE O PIĘKNYM ZAPACHU

NARCYZ BIAŁY (Narcissus poeticus)
Kiedyś powszechnie sadzony w wiejskich ogródkach i przy przydrożnych krzyżach, dziś nieco zapomniany, na szczęście powraca do łask. Jego białe ozdobione pomarańczowym przykoronkiem kwiaty wydzielają odurzający zapach, a pozyskiwany z nich olejek jest składnikiem wielu perfum. Cebulki najpewniej można zdobyć drogą wymiany sąsiedzkiej, a rozmnożywszy, trzeba koniecznie podać dalej, aby piękny narcyz, jak dawniej, upiększał polskie ogrody.

HIACYNT (Hyacinthus orientalis)
W uprawie znajduje się tylko jeden gatunek – hiacynt wschodni, ale ten reprezentowany jest przez kilkaset odmian uprawnych w kolorach od białego aż do fioletu. Hiacynty pachną upajająco i posadzone w grupie napełnią nawet spory ogród jednym z najpiękniejszych zapachów w przyrodzie.

FIOŁEK WONNY (Viola odorata)
Roślinka marnej postury, ale przy bliższej inspekcji widać, że piękna. Wydziela upojny zapach, określany w piśmiennictwie jako szlachetny. Niewybredna co do stanowiska, bo zakwitnie tak w cieniu, jak i w pełnym słońcu, już od marca rozsiewa rozkoszną woń. Olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów i liści znajduje zastosowanie w perfumiarstwie. Roślina jest jadalna i wykazuje cenne właściwości lecznicze.

PRZYJEMNOŚĆ, A MOŻE COŚ WIĘCEJ

Mechanizm oddziaływania zapachu na człowieka jest złożony i nie do końca poznany. Wiadomo, że zmysł zapachu jest silnie powiązany z emocjami, na które można tą drogą wpływać. I choć wciąż więcej tu pytań niż odpowiedzi, to i bez pomocy nauki można stwierdzić, że spacer ogrodową alejką w powietrzu przesyconym dobrze rozpoznawalnymi przez organizm ludzki związkami zapachowymi odpręża, poprawia nastrój i wprawia w to, co poetycko określa się jako błogostan.