Ściany działowe – tradycyjne czy składane? Podpowiadamy!

Współczesne rozwiązania architektoniczne są niezwykle inspirujące i ciekawe. Zazwyczaj jednak zakładają otwarte przestrzenie, które choć piękne, nie zawsze są funkcjonalne. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby mieć swobodę wyboru, postaw na ściany składane. Te mobilne segmenty pozwolą Ci decydować o układzie mieszkania, z łatwością zmieniając go, kiedy tylko najdzie Cię ochota na metamorfozę.

Ściany składane – na czym to polega?

Jeżeli chodzi o ściany składane to obecnie nie są one jeszcze najbardziej popularne w naszym kraju. Zyskują jednak na popularności i uznaniu, głównie we wnętrzach biurowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je także w domu czy mieszkaniu, gdzie chcemy wydzielić pomieszczenia, zapewniając sobie możliwość późniejsze reorganizacji wnętrza. Potrzeby z czasem się zmieniają i np. wspólny pokój dziecięcy będzie wymagał wizualnego podziału na dwa mniejsze. A to tylko jedna z opcji zastosowania ścianek składanych, zwanych też przesuwnymi.

Konstrukcja i montaż ścianek przesuwnych

Ścianki składane świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, które z założenia mają być świeże, jasne i dynamiczne. Jeżeli zastanawiasz się nad urządzeniem pomieszczeń w swoim domu, dobrze, abyś przewidział miejsce do montażu ścianek składanych. To lekkie konstrukcje, które w zależności od potrzeb mogą mieć konkretną charakterystykę – wygłuszać pomieszczenia lub chronić je przed ogniem. 

Są mocowane do sufitu, gdzie umieszcza się szynę. Prowadnica lub rolka zapewnia płynny ruch całej ścianki, chyba, że decydujesz się na wersję harmonijkową. Ta działa nieco inaczej, ale składana ścianka ma podobne właściwości do przesuwanej. Prezentuje się równie estetycznie.

Ściany składane jak harmonijki

Gdy mówimy o ścianach składanych mamy na myśli nie tylko popularne konstrukcje przesuwne (gdzie całe skrzydło przesuwa się), lecz także konstrukcje harmonijkowe. Składają się one z wąskich paneli, które na czas otwierania składają się, nachodząc jedne na drugie. 

Zastosowanie ścianek harmonijkowych, nazywanych też składanymi ma wiele uzasadnień. Dobrze jest wybrać je do domu, w którym stosowane są rozwiązania nowoczesne i funkcjonalne. Wizualne oddzielanie od siebie pomieszczeń z możliwością ich czasowego, wygodnego łączenia, zapewnia domownikom bardzo wysoki komfort życia. Jednocześnie sama konstrukcja montażowa nie ingeruje w kształt i wygląd przestrzeni, bo jest bardzo dyskretna – niemal niewidoczna. Wybierz je do swojego domu.