Wnętrze w stylu eko – najlepsze pomysły

Cieszące się niesłabnącą popularnością lamele na ścianę idealnie nadają się do stworzenia wnętrza w stylu eko. Ten natomiast doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku domu, jak i mieszkania. Coraz częściej również firmy stawiają na ekologicznie urządzone wnętrza, co pozwala wprowadzić do nich naturalne elementy. Wybierając lamele drewniane na ścianę, można zyskać nie tylko estetyczne, ale również praktyczne korzyści.

  1. Wprowadzenie do stylu ekologicznego
  2. Lamele na ścianę z naturalnych materiałów
  3. Jak stworzyć ekologiczny wystrój?
  4. Sprawdzone porady na temat ekologicznego urządzania domu
  5. Wysokiej jakości lamele drewniane pionowe

Jeżeli zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać lamele ścienne do stworzenia eko-aranżacji lub chcesz poznać argumenty przemawiające za tym, aby zamontować lamele w sypialni i innych pomieszczeniach, zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim również zalety tej praktycznej dekoracji oraz najlepsze sprawdzone porady związane z urządzaniem wnętrz.

wnętrze w stylu eko

Wprowadzenie do stylu ekologicznego

Coraz popularniejsze nawiązywanie do stylu ekologicznego w aranżacjach wnętrz to coś więcej niż kolejny trend. Świadczy to o świadomym podejściu do życia i środowiska. Celem takiego stylu jest przede wszystkim stworzenie harmonijnej przestrzeni, która idealnie nadaje się do odpoczynku. We wnętrzach urządzanych w taki sposób wykorzystuje się między innymi materiały odnawialne (drewno, korek, bambus), ponieważ można je pozyskiwać w sposób, który nie szkodzi planecie. Można również rozważyć recykling mebli i dodatków, aby dać drugie życie używanym przedmiotom. Wiele osób decydujących się na styl ekologiczny w aranżacjach wnętrz stara się również ograniczać konsumpcję i kupować wyłącznie potrzebne rzeczy. Taki minimalizm ma wiele zalet, ponieważ eliminuje ryzyko nagromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska, a przy okazji pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Lamele na ścianę z naturalnych materiałów

Wybierając lamele ścienne, należy upewnić się, że są one wykonane z naturalnego drewna. Pozwoli to wprowadzić do wnętrza ciepło i stworzyć przyjemny klimat. Dodatkowo drewno jest materiałem odnawialnym i ekologicznym, co pozwala połączyć świetny design z dbaniem o środowisko. Nic więc dziwnego, że są one tak chętnie stosowane we wnętrzach w stylu eko, który koncentruje się na dążeniu do uzyskania harmonii z naturą. Lamele pionowe łączące estetykę z ekologicznymi wartościami odgrywają w nim kluczową rolę.

Alternatywą dla lameli w całości wykonanych z drewna mogą być lamele fornirowane. Mają one wygląd surowego drewna, który wynika z zastosowania techniki fornirowania. Polega ona na nakładaniu cienkiej warstwy naturalnego drewna na listwę MDF. Same lamele przytwierdzone są do filcowego panelu wyprodukowanego w procesie recyklingu.

wnętrze w stylu eko

Lamele ścienne pozwalają uzyskać wiele korzyści, a do tego doskonale wyglądają na każdej ścianie. Wspomniane korzyści to między innymi:

  • Naturalne elementy w wystroju wnętrz – świetnie wpływają nie tylko na estetykę, ale również na samopoczucie domowników.
  • Poprawa akustyki – dekoracyjne listwy pionowe z drewna w postaci paneli z filcu lub płyty mogą poprawić akustykę pomieszczenia.
  • Ponadczasowy design – wykończenie wnętrza lamelami eliminuje ryzyko, że za jakiś czas taka ozdoba wyjdzie z mody i trzeba będzie ponownie przeprowadzać remont.
  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne – w przypadku lameli ściennych kupionych od sprawdzonego dostawcy można być spokojnym o ich jakość i trwałość.

W zależności od tego, jaki efekt aranżacji wnętrz chce się uzyskać, lamele doskonale sprawdzą się zarówno jako ozdoba wprowadzająca modny design i poprawiająca akustykę wnętrza, jak i prosty do wdrożenia sposób na wydzielenie przestrzeni.

Jak stworzyć ekologiczny wystrój?

Już samo dodanie lameli do wystroju wnętrz pozwala uzyskać eko wystrój, co sprawia, że są one chętnie wybierane. Najczęściej stosuje się lamele w salonie, sypialni oraz w innych pomieszczeniach. Dodatkowo warto starać się wybierać naturalne materiały, takie jak drewno pochodzące ze zrównoważonych źródeł oraz naturalne tekstylia (tkaniny organiczne). W sprzedaży dostępne są również ekologiczne farby, które wyróżniają się niską zawartością lotnych związków organicznych (LZO). Dzięki temu są mniej szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska.

wnętrze w stylu eko

Miłośnicy stylu eko często decydują się na zakup używanych mebli oraz elementów wyposażenia, co pozwala nadać przedmiotom drugie życie i przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. Charakterystyczne dla stylu eko jest również stosowanie energooszczędnego oświetlenia LED czy inne sposoby korzystania z urządzeń o niskim zużyciu energii. Nie można również zapominać o roślinach doniczkowych, które z jednej strony ożywią wnętrza, a z drugiej przyczynią się do poprawy jakości powietrza. Najlepiej postawić na minimalizm i prostotę. W celu uzyskania najlepszych efektów warto skonsultować wystrój z doświadczonym specjalistą od aranżacji wnętrz.

Sprawdzone porady na temat ekologicznego urządzania domu

Ekologiczne urządzenia domu, mieszkania lub powierzchni biurowych to wbrew pozorom nie tylko skorzystanie ze wspomnianych materiałów, kierowanie się ideą minimalizmu, czy nawet wybieranie używanych mebli. Istotne jest również odpowiedzialne podejście do zakupów, czego przykładem mogą być materiały budowlane i remontowe. W przypadku farb warto stawiać na te, które są wolne od lotnych związków organicznych, aby zredukować emisję szkodliwych substancji zarówno do wnętrz, jak i do atmosfery. 

W kwestii dodatków do domu warto natomiast skupić się na naturalnych surowcach. Świetnym przykładem takich rozwiązań są zasłony z naturalnych tkanin oraz kosze na drobiazgi i doniczki wykonane z trawy morskiej.

Wysokiej jakości lamele drewniane pionowe

Lamele na filcu, które sprawdzą się jako panele akustyczne, dostępne są w sklepie polskiego producenta lameo.pl. Można tu znaleźć lamele przeznaczone do salonu, sypialni, kuchni oraz przedpokoju. Sklep dysponuje zróżnicowaną ofertą kolorystyczną oraz kilkoma popularnymi kolekcjami (Standard, Mini, lamele ażurowe). Dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie idealne panele drewniane nawiązujące do stylu eko.

Materiał zewnętrzny