Zepsuta spłuczka – usterki i naprawa części do spłuczki

Spłuczka jest ważnym elementem każdej toalety – dzięki niej można łatwo spłukiwać nieczystości z muszli. Niestety, także i ten element może zacząć sprawiać problemy w codziennej eksploatacji. Wówczas można spróbować naprawić go samodzielnie.

Problemy ze spłuczką – co może być ich przyczyną?

Mechanizm spłuczki jest dość prosty – składa się on z elementów mechanicznych współpracujących ze sobą, które powodują spłukanie wody przy naciśnięciu przycisku. Następnie spłuczka samoczynnie napełnia się ponownie.

Spłuczka może jednak zacząć się psuć. Najczęściej przyczyną takich problemów jest jej niska jakość lub też uszkodzenia mechaniczne powstałe wskutek jej użytkowania.

Najczęstsze usterki spłuczek do toalety:
• przecieki – nieszczelność spłuczki,
• stałe spływanie wody do muszli,
• trudności z napełnianiem się pojemnika spłuczki.

Budowa spłuczki – najważniejsze części do spłuczki
Spłuczka toalety jest zbudowana z kilku współpracujących ze sobą części do spłuczki, które umieszczane są w obudowie, na przykład wykonanej z ceramiki czy z tworzywa sztucznego. Spłuczka jest podłączona z jednej strony do instalacji wodnej doprowadzającej do niej wodę, a z drugiej do toalety.

Elementy spłuczki:
• zawór napełniający,
• pływak – zamyka zawór i dopływ wody,
• zawór spłukujący,
• dzwon – zamknięcie zaworu spłukującego,
• uszczelki – uszczelka zaworu spustowego, zbiornika i korpusu,
• przycisk – jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny.

Gdy któryś z tych elementów nie działa poprawnie, wówczas można go naprawić. Przykładowo, gdy woda stale wypływa ze spłuczki do toalety, najczęstszą przyczyną usterki jest zła praca pływaka. Gdy spłuczka nie może się napełnić, wówczas problemy wywołuje na ogół zawór spłukujący. Problemy sprawiają też nieszczelne uszczelki.

Gdzie kupić części do spłuczki?

Jeśli usterka mechanizmu spłukującego wymaga dokupienia odpowiednich części do spłuczki, te elementy można znaleźć obecnie w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży artykułów sanitarnych.

W zależności od konstrukcji spłuczki można zastosować uniwersalne części do spłuczki, lecz zdarza się, że ze względu na specyficzną konstrukcję, konieczne będzie wybranie elementów dedykowanych przez danego producenta.

Aktualnie zamówienie na części do spłuczki można złożyć również całkowicie przez internet. Wystarczy posiadać informacje o modelu części do spłuczki, a także zwrócić uwagę na jego wymiary, porównując je z obecnym komponentem.

Wymianę można przeprowadzić we własnym zakresie, ale również można zlecić tego typu prace specjaliście – hydraulikowi.