Życie w domu czy mieszkaniu? Co przemyśleć przed decyzją?

Gdy stajemy przed decyzją, czy wybudować dom, czy też kupić mieszkanie, to przez naszą głowę przechodzi wiele różnych myśli. Nic dziwnego, w końcu jest to wybór, który mocno zdefiniuje wiele lat naszego życia. Jakie są więc plusy i minusy każdego z tych rozwiązań?

Mieszkanie – wady i zalety

Najprawdopodobniej za mieszkanie przyjdzie nam zapłacić mniej. W dodatku w razie jakichś problemów technicznych, z wodą, prądem czy gazem, możemy często liczyć na pomoc spółdzielni mieszkaniowej. Mniejszy metraż to także mniejsze rachunki. Ponadto niektóre osoby lubią życie towarzyskie i częste widywanie się z sąsiadami. Cieszy ich choćby zwykła rozmowa z kimś na klatce schodowej. 

Bliska obecność sąsiadów może być również sporą wadą. Szczególnie gdy okaże się, że są oni głośni i od czasu do czasu nas zaleją. W dodatku niektóre decyzje trzeba konsultować w ramach rady mieszkańców. Oznacza to, że nie zawsze każda zmiana będzie po naszej myśli.

Dom – wady i zalety

Z całą pewnością dużym plusem jest posiadanie własnego ogródka. Jeśli potrzebujemy kontaktu z naturą, to wystarczy nam raptem parę kroków. To także znacznie większa prywatność i brak niepożądanych hałasów. Nie będzie nas również irytowało błoto na klatce schodowej czy głośne rozmowy sąsiadów za ścianą. Na pewno nikt nie będzie też narzekać na większą ilość miejsca. Ponadto kolejnym atutem jest garaż, który nie jest oddalony o kilkaset metrów od naszego lokum. 

Nie ma co ukrywać, jeśli finanse nam na to pozwalają, to dom będzie najprawdopodobniej lepszym wyborem. Oczywiście większy metraż to więcej sprzątania. Do tego to my sami będziemy odpowiedzialni za wszelkie potrzebne naprawy, spółdzielnia mieszkaniowa nas w tym nie wyręczy. Jednak mimo wszystko atutów jest zdecydowanie więcej. 

Dom – kupić czy wybudować?

Kolejną sprawą jest to, czy chcemy kupić gotowy dom, czy też zdecydować się na budowę. Niektórych przeraża myśl o tym, że mieliby zająć się budową swojego mieszkania od podstaw. Jednak i na to jest przecież rozwiązanie. Możemy bowiem zdecydować się a współpracę z firmą, która zajmie się wszystkim od A do Z. My jedynie wyjaśnimy, jak ma wyglądać dom naszych marzeń, a także podpiszemy stosowną umowę. Dzięki temu budowa domów szczecin nie będzie wcale tak ciężkim przedsięwzięciem, ponieważ wyręczą nas branżowi specjaliści. 

Wybudowanie domu od podstaw sprawia, że możemy zaprojektować każdy jego szczegół. Dzięki temu nie będziemy mieszkali w miejscu, w którym coś ciągle nie będzie nam pasować. Oczywiście może się również zdarzyć, że będzie dostępny dom na sprzedaż, który spełnia nasze oczekiwania. W takiej sytuacji faktycznie jego zakup mógłby być dobrą decyzją.

Jak widać, wiele zależy od nas samych i naszych preferencji. Natomiast nie da się ukryć, że wybudowanie własnego domu od podstaw, który spełniałby nasze wszelkie oczekiwania ma najwięcej zalet. Tym bardziej jeśli samą budową zajmie się sprawdzona firma, która zadba o wszystkie istotne elementy i sprawi, że będziemy zadowoleni z finalnego rezultatu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.