Dane wskazują, że wiele rodzin mieszka w budynkach nieocieplonych, w których zużycie energii jest dużo większe niż w nowocześnie budowanych domach i mieszkaniach. Wzrost cen energii, ale też i zmiany klimatyczne powodują, że od paru lat jest gorąca dyskusja o efektywności energetycznej, której celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i zapewnienie Polakom godziwych warunków życia. Te postulaty mogą zostać spełnione dzięki termomodernizacji budynków, która obejmuje kompleksowe ulepszenia wpływające na mniejsze zużycie energii cieplnej. Co dokładnie oznacza termomodernizacja, jakie etapy obejmuje i dlaczego jest przeprowadzenie tych prac jest takie ważne?
Termomodernizacja – czym dokładnie jest?
Pojęcie termomodernizacji jest ściśle związane ze wszystkimi zmianami i ulepszeniami przeprowadzanym w określonym budynku, których celem jest zmniejszenie zużycia energii, a tym samym zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania osób mieszkających w budynku na energię, która konieczna jest do ogrzania całego lokalu. Dzięki temu straty energii są dużo mniejsze, a tym samym ogranicza się koszty i wpływa bezpośrednio na środowisko. Termin ten jest związany z szeregiem prac, które mogą zostać przeprowadzone po uprzedniej ekspertyzie. Prace te obejmują przede wszystkim ocieplenie budynku i dachu, wymianę okien i drzwi, a także zmianę źródeł ogrzewania na bardziej wydajne i ekologiczne.
Znaczenie termomodernizacji w dzisiejszym świecie
Jednym z ważniejszych aspektów termomodernizacji jest poprawa warunków mieszkaniowych i komfortu cieplnego, co jest związane ściśle z ochroną środowiska. Niestety nieocieplone i stare budynki są często ogrzewane nieefektywnie, a większość ciepła się marnuje, a więc nie tylko wpływa na wyższe koszty ogrzewania, ale i negatywnie oddziałuje na całą planetę. Przeprowadzając kompleksową termomodernizację można diametralnie obniżyć koszty życia i zapewnić lepszą przyszłość sobie i swoim dzieciom.
Jakie korzyści można osiągnąć dzięki termomodernizacji?
Ocieplenie ścian i dachu pianą PUR, granulatem wełny skalnej czy celulozą przede wszystkim wpływa na mniejsze zużycie energii. Rocznie gospodarstwo domowe może zaoszczędzić nawet ponad 15.000 kWh. To oczywiście przekłada się na niższe rachunki, które przy rosnących cenach energii pozwolą rocznie oszczędzić nawet 6.000 złotych.
Kolejną zaletą termomodernizacji jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a tym samym poprawa powietrza. Poprawnie ocieplony budynek dobrej jakości materiałami może ograniczyć koszty ogrzewania nawet o połowę rocznie. Niezaprzeczalny jest również fakt, że w domu jest cieplej, a budynek nie jest narażony na wilgoć, co wpływa bezpośrednio na zdrowie domowników. Termomodernizacja budynku podnosi też wartość nieruchomości, co oczywiście nie przekłada się bezpośrednio na korzyści finansowe obecnie, ale w przyszłości może być opłacalnym posunięciem podczas sprzedaży mieszkania czy domu.
Termomodernizacja – z jakich etapów się składa?
Termomodernizacja jest procesem złożonym z różnych etapów w zależności od stanu budynku, ale jako całość obejmuje kompleksowe usługi wpływające na obniżenie zużycia energii cieplnej. Można ją podzielić na etapy, które obejmują:
- ocieplenie ścian i dachu,
- wymianę okien i drzwi,
- izolację stropów znajdujących się nad piwnicą i podłóg niepodpiwniczonych,
- zmianę źródeł ogrzewania na efektywniejsze,
- montaż odnawialnych źródeł energii,
- izolację rur grzewczych i przewodów.
W jakiej kolejności powinna być przeprowadzona termomodernizacja?
Nie zawsze można przeprowadzić kompleksową termomodernizację całego budynku, a więc należy zacząć od najpilniejszych prac. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego, z którego będzie wynikać, w jakim stanie jest budynek i co wymaga natychmiastowej wymiany. Początkowo warto zacząć od wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, ale równie dobrze można rozpocząć od ocieplenia ścian i dachu. Nie wolno zapomnieć przy okazji o izolacji stropów znajdujących się nad piwnicą czy bezpośrednio nad gruntem. Największe straty ciepła są generowane poprzez nieocieplone ściany i dach, a więc te prace bezpośrednio będą odczuwalne przez mieszkańców poprzez mniejsze zużycie energii i obniżenie kosztów ogrzewania. W końcowych etapach termomodernizacji modernizuje się instalacje grzewcze i ewentualnie zmienia ogrzewanie na OZE.
Termomodernizacja a efektywność energetyczna – podsumowanie
Cały proces termomodernizacji powinien być przeprowadzony sprawnie i przy użyciu profesjonalnych materiałów. Wówczas można liczyć na szybki zwrot kosztów w postaci niższych rachunków i większego komfortu cieplnego. Do tych prac należy zatrudnić fachowców z doświadczeniem, którzy nie tylko znają się na swoim fachu, ale również pracują przy użyciu najlepszych na rynku materiałów. Dzięki ociepleniu ścian budynku i dachu, wymianie okien i drzwi można obniżyć znacznie koszty ogrzewania, ale przy okazji też korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne, zapewniając przy tym lepszą przyszłość dla wszystkich.
Materiał zewnętrzny