Altana czy domek ogrodowy – które rozwiązanie wybrać?

Posiadanie ogrodu to fantastyczna sprawa. Możliwość wypoczynku i relaksu w takich warunkach nie może się równać z niczym innym. Żeby jednak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje ogród, powinno się zorganizować na jego przestrzeni specjalne miejsce relaksu. Do wyboru w tym wypadku jest domek lub altanka. Co jednak będzie lepsze?

Charakterystyka domu ogrodowego

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie są domki ogrodowe. Są to konstrukcje całkowicie zabudowane, które w zdecydowanej większości skonstruowane są w całości z drewna. Rzecz jasna możliwe jest dodatkowe docieplenie takiego domku, aby możliwe było spanie w nim w czasie lata. Olbrzymią zaletą takiego domku jest przede wszystkim fakt, że jest bardzo ładny, stawia się go stosunkowo szybko, a także jest bardzo uniwersalny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie zimy, gdy nie jest używany do celów rekreacyjnych, przechowywać w nim np. narzędzia na czas zimy. W końcu tego typu domki nie zawsze były używane tylko do celów rekreacyjnych. Pierwotne ich zastosowanie to właśnie schowki na różnego rodzaju narzędzia i przybory ogrodnicze. Z całą pewnością wadą takiego drewnianego domku jest jego cena, a także konieczność regularnej konserwacji, aby cała konstrukcja zbyt szybko nie uległa zniszczeniu w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

A może jednak altanka?

Drugim sposobem na rekreacyjne spędzanie czasu w ogrodzie jest altanka. Jeśli zależy komuś na nieskrępowanym dostępie do ogrodu i do świeżego powietrza, zdecydowanie lepszym wyborem niż domek będzie otwarta altanka. Na rynku spoć można modele całkowicie otwarte, jak i półotwarte, a także skonstruowane na planie kwadratu, koła, czy też sześcianu. Podobnie jak w przypadku domku ogrodowego, tak i tu również najczęściej używa się do budowy drewna, które jest oczywiście odpowiednio zaimpregnowane. Rzecz jasna spanie w altance z powodu całkowitej ekspozycji na warunki pogodowe może być utrudnione, lecz zyskuje się zdecydowanie najlepsze właściwości rekreacyjne w ciągu dnia.

Altana czy domek ogrodowy?

Powstaje zatem pytanie, które z tych dwóch rozwiązań lepiej wybrać? Wydaje się, że domek ogrodowy jest bardziej uniwersalny, lecz z drugiej strony, czy wychodząc do ogrodu, chce się znowu spędzać czas w zamknięciu czterech ścian? Z tego powodu zdecydowanie lepszym wyjściem będzie altanka, która zapewni osłonę przed silnym słońcem, a także da możliwość np. zorganizowania posiłku, czy też w odpowiednich warunkach czytania książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.