Zanieczyszczenia obecne na panelach PV obniżają wydajność instalacji, ponieważ nie przepuszczają promieni słonecznych. Długo odkładające się zabrudzenia mogą pogorszyć efektywność systemu solarnego nawet o kilkadziesiąt procent. Z tego względu niezbędnym zabiegiem konserwacyjnym jest regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, polegające na usuwaniu zabrudzeń z powierzchni roboczej ogniw. W artykule opowiemy o rekomendowanych metodach mycia paneli fotowoltaicznych oraz powiemy, od czego zależy cena tej usługi.
Dlaczego warto myć panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne są narażone na zanieczyszczenia – wymienia się tutaj pyłki i nasiona roślin, opadłe liście, sadze oraz wszechobecny kurz. Niektóre substancje organiczne (np. ptasie odchody) są dość problematyczne – nie tylko ograniczają dopływ światła, ale również mogą przyczyniać się do powstawania korozji, która w efekcie może uszkadzać powłokę paneli.
Im większa warstwa zanieczyszczeń, tym mniejsza wydajność paneli. Usuwanie zabrudzeń z paneli PV ma na celu przywrócenie ich maksymalnej efektywności oraz ograniczenie niszczenia elementów instalacji. Nie warto zwlekać z decyzją o myciu paneli, ponieważ długo zalegające zanieczyszczenia są trudniejsze do usunięcia. Zaleca się, aby czyszczenie paneli fotowoltaicznych przeprowadzane było przynajmniej dwa razy w roku – rekomendowane pory to wiosna i lato lub jesień.
Jak myje się panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne myje się wodą demineralizowaną za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki. Należy unikać stosowania silnych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkadzać delikatną powłokę paneli PV. Największym utrudnieniem w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych jest ich umiejscowienie. Zwykle instaluje się je na dachach budynków lub na wysięgnikach. W niektórych przypadkach panele można umyć za pomocą szczotki na długiej, karbonowej lancy, czyli bez konieczności wchodzenia na dach – to preferowana metoda mycia farm fotowoltaicznych. Czasem jednak niezbędna jest usługa na wysokościach, którą mogą wykonywać jedynie pracownicy z wymaganymi uprawnieniami i z wyposażeniem zabezpieczającym.
Mycie paneli fotowoltaicznych – cena usługi
Teraz możemy skupić się na cenie usługi, skoro omówiliśmy już zalety i metody mycia paneli fotowoltaicznych. Cena czyszczenia paneli PV zależy od kilku czynników. Na pewno na koszt usługi wpływa wielkość całej instalacji, kolejnym czynnikiem jest jej lokalizacja. A więc, jeśli panele fotowoltaiczne można umyć z poziomu podłoża – wtedy koszt będzie niższy, niż ma to miejsce w przypadku pracy na wysokościach. Również poziom zabrudzenia paneli będzie wpływał na całościowy koszt usługi, jeśli instalacja nie była długo czyszczona – prawdopodobnie zalega na niej dużo zanieczyszczeń trudnych do usunięcia.
Jak widać, czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla wydajności i żywotności całej instalacji. Jesteś przedsiębiorcą, produkujesz zieloną energię i zdecydowałeś się na mycie paneli fotowoltaicznych? Jeśli tak, to zapoznaj się z ofertą zamieszczoną na stronie https://czystosc.impel.pl/czyszczenie-paneli-fotowoltaicznych/. Możesz liczyć na szybki kontakt, indywidualne podejście i staranną wycenę usługi.