Cegła na ścianie – dekoracyjne wykończenie przestrzeni

Podczas wykańczania naszych wnętrz bardzo ważnym elementem są powierzchnie ścian. Najczęściej pokrywamy je farbą, jednakże z roku na rok inne metody zyskują na popularności. Jedną z nich jest wykładanie ścian płytkami, szczególnie cegłą.

Płytki z cegły

Z roku na rok trendy dotyczące aranżacji przestrzeni ulegają zmianie. Jednakże istnieją style, które są ponadczasowe. Przykładem będzie wykończenie ścian ceglanymi płytkami. Jest to wystrój, który świetnie będzie wyglądał nawet za kilkanaście lat. Cegła na ścianę urzeka swoim niepowtarzalnym stylem. Jeśli naszym celem jest uzyskanie pięknej aranżacji, z pewnością płytki będą dobrym pomysłem. Nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat. Nasze pomieszczenie zyska nową duszę.

Licowe płytki z cegły

Ich struktura jest pofałdowana, co sprawia, że wiernie oddają piękno starej cegły. Z pewnością dla wszystkich, którzy chcą uzyskać efekt starego muru, jest to świetna opcja. Ich montaż odmieni nasze wnętrze, nadając mu bardzo ciepły i przyjazny klimat. 

Klasyczne płytki z cegły

Klasyczne płytki z cegły mają gładką powierzchnię i strukturę. W świetny sposób oddają klimat ciepła i domowej atmosfery. Wykorzystywane są przez projektantów przy aranżacji wielu pomieszczeń m.in. salonów, kuchni czy łazienek. Ponadto używa się ich do zaprojektowania przestrzeni w ogrodzie. Świetnie się sprawdzą jako wykończenie elewacji budynku, studni czy kominka. Cegła na ścianie gwarantuje połączenie elegancji z domowym ciepłem naszej przestrzeni. 

Kolorystyka

Wybór rodzajów oraz odcieni ceglanych płytek jest naprawdę duży. Wszystkie są oczywiście w podobnym stylu, ale różnią się detalami i szczegółami. Mogą być ciemniejsze bądź jaśniejsze co pozwoli nam je łatwo dopasować do stylu naszego pomieszczenia.

Montaż cegły na ścianę 

Mogłoby się wydawać, że montaż płytek na ścianę wymaga sporego doświadczenia. Nic bardziej mylnego, ponieważ nawet amator poradzi sobie z całym procesem w łatwy sposób. Ważne jest zastosowanie się do kilku przydatnych wskazówek, które z pewnością ułatwią całe przedsięwzięcie: 

  • Gruntowanie powierzchni – cały proces należy rozpocząć od zagruntowania powierzchni, na której będziemy układać nasze płytki. Należy to wykonać za pomocą pędzla lub innego urządzenia,
  • Klejenie – po zagruntowaniu, kolejnym krokiem jest przyklejenie płytek. Klej rozprowadzamy po powierzchni płytki i przyciskamy do ściany. Układamy je warstwa po warstwie, według własnego stylu. Pamiętajmy, jednak o zachowaniu około 1.5 cm na fugę,
  • Fugowanie – ten punkt nie jest obowiązkowy, jednakże jeśli zdecydujemy się na fugowanie, istotne, aby zrobić to dobrze. Fugę gruboziarnistą rozprowadzamy specjalnym urządzeniem do tego przeznaczonym. Zabrudzone płytki od razu czyścimy,
  • Impregnacja – kolejnym krokiem jest zaimpregnowanie płytek. Bardzo ważne jest, aby ich powierzchnia była czysta i sucha. Jeśli wszystko jest w porządku, rozprowadzamy preparat pędzelkiem lub opryskiwaczem. Powierzchnia po takim zabiegu ma żywy kolor i nie osadza się na niej kurz,

Po impregnacji możemy podziwiać naszą świetnie ułożoną cegłę na ścianie.