Inteligentne domy – rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym

Dom inteligentny to budynek wyposażony w nowoczesne instalacje i technologie, mające niebagatelny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo jego użytkowania. Choć stworzenie smart home wymaga pewnych nakładów finansowych na etapie inwestycji, w późniejszym czasie przynosi ono widoczne korzyści. Czym jest inteligentny dom, jakie systemy w nim zobaczymy oraz dlaczego warto się na niego zdecydować?

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to obiekt, który posiada specjalne instalacje, dedykowane do sterowania różnymi urządzenia i układami obecnymi w budynku. Połączenie ze sobą odrębnych systemów oraz ich automatyczna kontrola do minimum ogranicza konieczność ingerencji ze strony domowników. Na rozwiązanie typu smart home warto zdecydować się już na etapie przeglądania projektów domów. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zaplanować rodzaj i przebieg układów podpiętych pod centralne zarządzanie, wdrażając poszczególne rozwiązania na etapie budowy.

Jakie instalacje są stosowane w inteligentnym domu?

Planując montaż inteligentnych rozwiązań w naszym domu, możemy zdecydować się na wiele zróżnicowanych opcji. Zależy nam na poprawie funkcjonowania i wygody korzystania z systemu grzewczego? Pod układ smart home możemy podłączyć instalację CO i CWU, a także ogrzewanie podłogowe lub kominek z płaszczem wodnym. Chcemy uzyskać zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach i łatwiej utrzymać optymalną temperaturę? System inteligentnego domu może obejmować klimatyzację i wentylację mechaniczną z rekuperacją. A może interesuje nas czerpanie maksymalnych korzyści z odnawialnych źródeł energii? W takiej sytuacji smart home może obejmować pompę ciepła, fotowoltaikę oraz panele solarne. Dodatkowo do takiego układu możemy podłączyć także instalację elektryczną, alarmową, oświetleniową, system żaluzji i rolet – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także kino domowe czy sieć zraszaczy w ogrodzie.

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentny dom?

Inteligentny dom to rozwiązanie, które umożliwi nam obniżenie bieżących kosztów eksploatacji budynku. Wybrane instalacje, takie jak oświetlenie, alarm czy monitoring będą samoczynnie włączać się i wyłączać w zależności od naszej obecności w pomieszczeniach. Zintegrowanie systemu grzewczego z wentylacją i klimatyzacją pozwoli nam na utrzymanie optymalnej temperatury przy możliwie najniższym zużyciu energii elektrycznej i opału. Nowoczesne elementy systemu zazwyczaj działają bezprzewodowo, a sterowanie wszystkimi urządzeniami odbywa się za pośrednictwem jednego panelu. Dzięki temu często nie ma potrzeby wykonywania wielometrowych instalacji czy interfejsów w wielu miejscach budynku. Funkcjonowanie poszczególnych układów możemy dostosować do pogody, rytmu dobowego naszej rodziny czy pobytu domowników w konkretnych pokojach. Co więcej, taki inteligentny obiekt jest przyjazny dla środowiska, umożliwiając zmniejszenie emisji spalin i pyłów do atmosfery oraz ograniczenie korzystania z nieodnawialnych surowców. W konsekwencji jest to doskonała propozycja dla wszystkich inwestorów, którym zależy na zminimalizowaniu negatywnego wpływu budynku na środowisko.

Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na zastosowanie systemu smart home w swoich domach. To rozwiązanie znacząco poprawia komfort korzystania z budynku oraz pomaga zmniejszyć wysokość rachunków za jego użytkowanie. Jest przy tym wygodne i proste w codziennej obsłudze, stając się niemal standardem w obiektach mieszkalnych należących do ludzi, którym zależy na maksymalnej wygodzie ich eksploatacji.

Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl