Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak dbać o skrzydłokwiat?

3 grudnia 2022 Jak dbać o skrzydłokwiat


Skrzydłokwiat jest jedną z najczęściej wybieranych roślin oczyszczających powietrze. Doskonale sprawdza się jako kwiat doniczkowy, a ponieważ nie należy do gatunków wymagających, stanowi świetny wybór dla osób, które nie mają doświadczenia w uprawie roślin. Kwitnie przez cały rok, przykuwając uwagę delikatnymi, białymi kwiatami.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat – podlewanie

W uprawie skrzydłokwiatu bardzo ważne jest przestrzeganie optymalnego podlewania. Zaleca się, aby w miarę możliwości często go zraszać, ponieważ ten gatunek wymaga stosunkowo dużej wilgotności powietrza. Istotną kwestią jest zapobieganie zaleganiu wody bezpośrednio przy korzeniach. Jeśli zastanawiasz się, jak zatem dbać o skrzydłokwiat podlewanie nie powinno być zbyt intensywne, ale jednocześnie należy utrzymać lekko wilgotne podłoże. Zaleca się zastosowanie kilkucentymetrowej warstwy drenażu na samym dnie doniczki, dzięki której uda się zabezpieczyć korzenie przed stałym kontaktem z wodą. Podczas lata najlepiej podlewać skrzydłokwiat maksymalnie trzy razy w tygodniu, korzystając z wody przegotowanej o pokojowej temperaturze. Zimą pielęgnacja nieco się zmienia – zarówno pełne podlewanie, jak i zraszanie należy nieco ograniczyć. Ten gatunek preferuje okresowe przesuszenie, jednakże nie należy do niego doprowadzać w okresie intensywnego kwitnienia. Znamienną kwestią jest także regularne oczyszczanie liści – najlepiej z wykorzystaniem mokrej ściereczki. Dzięki temu roślina będzie mogła w bardziej efektywny sposób oczyszczać powietrze.

Uprawa skrzydłokwiatu – o czym należy pamiętać?

Skrzydłokwiat preferuje stanowiska o niezbyt intensywnym nasłonecznieniu, ale jednocześnie jasne przez większą część dnia. Zaleca się, aby latem zapewnić mu temperaturę od 18 do 22 stopni Celsjusza. Zimą z kolei można go pielęgnować przy niższych temperaturach – od 16 do 18 stopni. Warto pamiętać o nawożeniu rośliny, najlepiej w okresie intensywnego rozrostu. W codziennej pielęgnacji istotną kwestią jest także zapobieganie przeciągom – jeśli skrzydłokwiat będzie na nie narażony, na liściach szybko pojawią się nieestetyczne zażółcenia. Jeżeli zaś chodzi o przesadzanie, najlepiej wykonać je wiosną, sięgając po doniczkę dwukrotnie większą od poprzedniej.

Szukasz rośliny łatwej w pielęgnacji? Postaw na skrzydłokwiat podlewanie, przesadzanie czy nawożenie jest w przypadku tego gatunku bardzo proste. Zadbaj o czystość powietrza w swoim mieszkaniu – ten wyjątkowy gatunek skutecznie pochłania niebezpieczne substancje, takie jak benzen czy ksylen. Jest szczególnie zalecany jako kwiat do sypialni lub w mieszkaniach osób, które palą papierosy.

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, ogród, budownictwo oraz stylowy lifestyle spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

praca architekt
Zwrot Candytm - jak go wykonać?
Jak wyglądają zwroty w SMYKU?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wyglądają zwroty w SMYKU?