Jak zapewnić prywatność w mieszkaniu na parterze?

Mieszkanie na parterze — obok wielu korzyści — ma także i swoje wady. Jedną z nich jest brak prywatności. Dawniej problem ten rozwiązywano poprzez montaż zasłon lub naklejenie na szyby specjalnych folii. Dziś coraz więcej osób korzysta z alternatywnych rozwiązań, które w wielu przypadkach nie tylko zasłaniają, ale też chronią przed włamaniem.

Mieszkanie na parterze — korzyści i zagrożenia

Mieszkania parterowe polecane są zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Osoby mieszkające na parterze nie muszą (zwłaszcza w tzw. niskich blokach) wchodzić po schodach z dziećmi, wózkami i pozostałym osprzętem. Mieszkanie na parterze to także doskonała ochrona przed upałami. Niestety, jego lokalizacja znacznie utrudnia zachowanie prywatności, co z biegiem czasu może być poważnym utrudnieniem. Oczywiście nie można zapominać, że mieszkania parterowe są częściej narażone na włamanie.

Jak zadbać o prywatność w mieszkaniu parterowym?

Osoby poszukujące rozwiązań zapewniających im prywatność powinny zwrócić uwagę na:

  1. Żaluzje — to świetne rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą zapewnić sobie maksimum niezależności, ale też dostosować mikroklimat panujący we wnętrzu do indywidualnych potrzeb. Osoby ceniące naturalność powinny zdecydować się na żaluzje bambusowe. Ich lekka, naturalna konstrukcja będzie się doskonale komponować ze stylem, w którym dominują motywy przyrody (np. styl prowansalski, wiejski itd.). Ciekawym rozwiązaniem są też zewnętrzne żaluzje fasadowe, które bardzo często wyposażone są w termoizolacyjne i częściowo wygłuszające lamele.
  2. Rolety — to rozwiązanie polecane zwłaszcza tym osobom, które cenią sobie idealnie dopasowaną stylizację wnętrz. Hitem ostatnich lat są rolety plisowane. Ich niewątpliwą zaletą jest kształt, jaki dzięki nim można uzyskać. Za pomocą plis można zasłonić okna o okrągłym, półokrągłym i trójkątnym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety materiałowe. Niektóre z nich — jak np. rolety dzień-noc — składają się z dwóch rodzajów materiałów. Ich barwa wzajemnie się przenika, wobec czego użytkownik może sam dobrać jasność i kolor wpadającego do wnętrza światła.

Przy wyborze odpowiednich rozwiązań dekoracyjnych warto też przemyśleć kwestię bezpieczeństwa. Rolety fasadowe posiadają wytrzymały, solidny pancerz (najczęściej aluminiowy), który minimalizuje ryzyko wdarcia się osób trzecich do wnętrza domu lub mieszkania. Warto dodać, że rozwiązanie to wyróżnia się też wysokim stopniem termoizolacji i pozwala wygłuszać dźwięki pochodzące z zewnątrz domu lub mieszkania.