Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

23 stycznia 2024 Jakie narzędzia przydadzą się do prac ogrodowych? Sprawdź!

Właściciele ogrodów muszą pamiętać o ich pielęgnacji praktycznie przez cały rok. Wykonywanie poszczególnych prac nie musi być jednak trudne. Warto dobrze zaplanować swoje działanie, jak i wyposażyć się w niezbędne sprzęty. Wiele czynności można sobie ułatwić, aby całoroczna pielęgnacja ogrodu przebiegła sprawnie i bez większych przeszkód. Jak zaplanować prace w przydomowym ogródku? W naszym artykule znajdziesz gotowe podpowiedzi!

Narzędzia potrzebne do prac ogrodniczych

Do wykonania różnych zabiegów pielęgnacyjnych przydadzą nam się trwałe i solidne sprzęty, zarówno te ręczne, jak i elektryczne. Dzięki prostym urządzeniom wykonamy prace porządkowe, przygotujemy ziemię na nasiona czy sadzonki, lub też zajmiemy się pielęgnacją grządek, krzewów i drzew. Każdy właściciel ogrodu powinien mieć dobrze wyposażoną skrzynkę z narzędziami, a w niej np. sekatory czy małe łopatki. Warto też zakupić toporki, szpadle, duże łopaty, grabie, nożyce do żywopłotów, dmuchawy do liści, kosiarki oraz piły łańcuchowe Stihl. Do wielu zadań przydadzą się także taczki czy duże pojemniki. Długie węże ogrodowe, zraszacze czy konewki stanowią natomiast podstawowy sprzęt nawadniający. Najlepiej zainwestować w wysokiej jakości narzędzia wyposażone w ergonomiczne uchwyty, które ułatwią ich obsługę.

Dowiedz się, czy piły łańcuchowe Stigh sprawdzą się w ogrodzie!

Jak dobrze zaplanować prace w ogrodzie?

Aby nie zapomnieć o terminie siewu czy przycinania drzew oraz krzewów, warto dokładnie zaplanować wszystkie prace. Właściciele terenów zielonych przygotowują kalendarze ogrodnicze, dzięki którym wiedzą, jakie czynności muszą wykonać w poszczególnych miesiącach. Niektóre zabiegi są jednorazowe i najlepiej wykonywać je w określonym terminie, natomiast inne można rozłożyć na kilka dni, dobrze organizując swój czas. Warto rozpocząć od trudniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak nie należy podejmować się od razu zbyt dużego zakresu prac. 

Trzeba też pamiętać, jak istotna jest regularność podczas prac ogrodowych. Wszystkie prace powinny być wykonywane według planu, bez odkładania ich na przyszłość. Brak systematyczności doprowadzi do pogorszenia się stanu ogrodu. Wiele zadań można sobie ułatwić. Po pierwsze, wszystkie narzędzia należy trzymać w jednym miejscu, tak aby móc znaleźć je bez problemu. Odpowiednie będą do tego tzw. szopy narzędziowe. W strefie zielonej powinny też pojawić się zbiorniki na deszczówkę. Dzięki niej w prosty i tani sposób podlejemy nawet dużą powierzchnię ogrodu. Dobrą propozycją są też systemy nawadniania, które oszczędzą nam czas i zapewnią roślinom odpowiednią ilość wody do wzrostu. Warto też zainwestować w kompostowniki, czyli pojemniki na wszelkie odpadki organiczne. 

Prace wykonywane w poszczególnych miesiącach

Planując prace w ogrodzie, warto wykonywać je skrupulatnie, zgodnie z harmonogramem. Jakie prace są niezbędne w danych miesiącach?

  • styczeń – usuwanie nadmiaru śniegu z drzew, poprawa ich osłon, obserwacja roślin,
  • luty – przycinanie drzew oraz krzewów,
  • marzec – zdejmowanie z roślin zabezpieczeń, porządkowanie trawnika, zasypywanie kretowisk i wyrównywanie murawy, przycinanie żywopłotów z cisu i bukszpanu,
  • kwiecień – sadzenie nowych krzewów, drzew, pierwsze koszenie trawy, sadzenie roślin bulwiastych i cebulowych,
  • maj – koszenie, przycinanie żywopłotów, sadzenie krzewów, pnączy, bylin, drzew, 
  • czerwiec – podlewanie, i nawożenie kwiatów, formowanie żywopłotów, rozmnażanie bulin i bluszczu, odchwaszczanie,
  • lipiec – intensywne podlewanie, nawożenie, palikowanie, odchwaszczanie i ochrona przed szkodnikami oraz chorobami,
  • sierpień – ostatnie cięcia i zbiory nasion, sadzenie, przycinanie żywopłotów,
  • wrzesień – sadzenie gatunków cebulowych, podlewanie, usuwanie obumarłych roślin,
  • październik – sadzenie ostatnich roślin i porządkowanie ogrodu,
  • listopad – przygotowanie roślin do zimy, ściółkowanie, osłanianie, grabienie liści,
  • grudzień – kontrolowanie roślin, usuwanie śniegu, uzupełnienie ściółki.

Chcąc cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok, należy wykonywać wszystkie zalecane zabiegi pielęgnacyjne. Warto poznać bliżej cały harmonogram prac, aby nie zapomnieć o żadnym zabiegu. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje środków owadobójczych
Bezpieczne przesadzanie: jak przesadzać kaktusy i unikać kolców
Zielone hobby: jak dbać o drzewko bonsai - podstawy pielęgnacji

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zielone hobby: jak dbać o drzewko bonsai - podstawy pielęgnacji