Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jaki sprzęt przyda się do wykonania drewnianych mebli ogrodowych?

23 stycznia 2024 Dowiedz się, jak wykonać meble ogrodowe z drewna!

Meble ogrodowe wykonane z drewna można zakupić albo wykonać we własnych zakresie. Drugie rozwiązanie pozwala nie tylko na oszczędności, lecz również stworzenie takich modeli, które będą całkowicie spełniać nasze wymagania. Zanim jednak przejdziemy do pracy, będziemy musieli wyposażyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Jaki sprzęt będzie nam potrzebny, aby wykonać drewniane meble ogrodowe? Odpowiadamy!

Niezbędnik majsterkowicza, czyli w jakie urządzenia warto się wyposażyć?

Do wykonania mebli ogrodowych potrzebna nam będzie przede wszystkim dobra deska, ewentualnie stojak do cięcia. Podłoże, na którym będziemy przeprowadzać prace, jest niezwykle istotne pod kątem zachowania bezpieczeństwa oraz jakości. Pamiętajmy, że mamy do czynienia nie tylko z ostrymi narzędziami, ale i drewnem, które samo w sobie może być niebezpieczne. Bardzo istotnym elementem są łuparki do drewna. Pomogą one podzielić większe belki na drobne części, które stworzą poszczególne składowe mebli. Wykorzystanie dobrej jakości łuparka sprzyja zachowaniu właściwości drewna, dzięki czemu jest ono przystosowane do dalszej obróbki. Gdy już nadamy deskom odpowiedni kształt, możemy przejść do szlifowania. Tutaj pomogą nam niezawodne szlifierki do drewna, które dodatkowo oczyszczą drewno z pozostałości brudu

Materiał, z którego robimy meble, w kolejnym etapie należy dokładnie zaimpregnować. Używamy do tego specjalistycznych preparatów oraz wysokiej jakości pędzli, które nie będzie pozostawiało w materiale resztek włosia. Impregnacja jest kluczowa, aby zwiększyć odporność materiału podczas złych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wilgoć. Pamiętajmy, że drewno jest bardzo wrażliwym materiałem, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Gdy już mamy przygotowane poszczególne elementy, możemy je ze sobą połączyć np. przy użyciu wiertarki. Ostatnim etapem jest montaż dodatkowych elementów, np. kółek, które również można przymocować za pomocą wysokiej klasy wiertarki. 

Sprawdź, czy łuparki do drewna przydadzą się przy tworzeniu mebli!

Drewniane meble do ogrodu – jak zapewnić im trwałość?

Wykonanie własnych mebli ogrodowych z drewna przynosi wiele korzyści, ale wymaga również odpowiedniego podejścia celem zapewnienia im trwałości. Niestety, nieprawidłowa pielęgnacja czy zastosowanie niewłaściwych narzędzi mogą spowodować, że meble posłużą nam jedynie przez jeden lub dwa sezony. Pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim do pracy należy użyć najwyższej jakości drewna, które musi zostać bardzo dokładnie oszlifowane. Następnie przechodzimy do impregnacji, która powinna mieć miejsce na gładkiej powierzchni. Dzięki temu preparat zdecydowanie lepiej się wchłania, tworząc warstwę ochronną. Mocne drewno wymaga też zastosowania odpowiedniej wiertarki, która go nie uszkodzi, a zarazem pomoże złączyć ze sobą poszczególne części. Co istotne, meble ogrodowe wykonane z drewna wymagają właściwej pielęgnacji – powinniśmy je impregnować co sezon albo zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego preparatu, dzięki czemu staną się odporne. 

Jakie meble można wykonać samemu z drewna?

Wyprodukowanie własnych mebli ogrodowych z drewna nie jest trudnym zadaniem – do przeprowadzenia skutecznych prac wystarczy jedynie użycie solidnego materiału i wysokiej jakości sprzętu. Samemu możemy zrobić ławkę ogrodową, leżak, stół czy przesuwaną szafkę, którą bez problemu umieścimy m.in. w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym. Na początek warto zacząć od łatwiejszych do skonstruowania mebli, a dopiero później, gdy już nabierzemy pewnego doświadczenia, przejść do trudniejszych w realizacji zadań. W rzeczywistości do wykonania każdego typu mebli ogrodowych będą nam potrzebne te same narzędzia, dlatego warto zakupić je jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Lepiej na nich nie oszczędzać, w szczególności, że wysoka jakość urządzeń wpływa znacząco na tempo i specyfikę pracy. Ponadto sprawia, że sprzęt posłuży nam przez długi czas. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Doraźne poprawki: jak zamaskować wypaloną dziurę?
Szybka renowacja: jak naprawić dziurę w drzwiach?
Estetyczne rozwiązania: jak zamaskować kable na ścianie?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Estetyczne rozwiązania: jak zamaskować kable na ścianie?