Jaki wąż do szamba wybrać?

Wąż do szamba (asenizacyjny) jest niezwykle ważnym elementem systemu odprowadzania ścieków, wykorzystywanym do przesyłania cieszy w sposób ssący lub tłoczący. Cały proces musi odbywać się w sposób ciągły i niezakłócony. Aby jednak don tego doszło, konieczny jest wybór najlepszego węża asenizacyjnego.

Jaki wąż asenizacyjny sprawdzi się najlepiej?

Przy wyborze węża do szamba należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie on wykorzystywany do celów prywatnych, czy może będzie stosowany przez profesjonalistów zajmujących się wypróżnianiem szamb.

Niezależnie jednak od zastosowania, wąż asenizacyjny powinien być solidny, a jego konstrukcja wzmocniona (np. spiralą z twardego PCV). W przypadku profesjonalnego wykorzystania warto wybierać modele posiadające dodatkowe okucie — to zwiększy jeszcze bardziej trwałość węża do szamba czy beczkowozu.
  Dobrej jakości węże mają zarówno funkcję tłoczące, jak i ssawne. Obecność dodatkowych końcówek pozwala na jego podłączenie (np. do beczkowozu) i natychmiastowe użycie.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze węża asenizacyjnego?

Wąż do szamba musi być przede wszystkim solidny oraz dobrze sprawdzać się przy niezakłóconym transporcie cieczy z jednego zbiornika do drugiego. Co należy mieć na uwadze?
  Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego elastyczność. Im bardziej elastyczne węże, tym ich odporność na pęknięcia, rozerwania czy zniszczenie będzie większa.
  Warto zdawać sobie sprawę z tego, że konstrukcja i materiały wykorzystywane przy produkcji węży asenizacyjnych sprawiają, że są one przeznaczone do pracy w niskich temperaturach.

Jeżeli jest taka możliwość, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup węża w odcinku prostym, a nie tego zwiniętego w kręgi. Dlaczego będzie to lepszy wybór? Warto wiedzieć, że producenci, ułatwiając sobie transport gotowego produktu, gdy tylko węże opuszczają linię produkcyjną, zwijają je w kręgi. Co prawda dzięki temu zajmują mniej miejsca i łatwej przywieźć je do miejsca docelowego, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że taki zabieg prowadzi do długotrwałego naprężenia tworzywa — konsekwencją tego jest nie tylko problem z późniejszym wyprostowaniem węża, ale również może doprowadzić do uszkodzenia jego struktury.

Jaka długość węża asenizacyjnego będzie najlepsza?

Czy długość węża asenizacyjnego ma znaczenie? Nie, nie ma. To jaka będzie odpowiednia długość węża, zależy od indywidualnego przypadku i konkretnych potrzeb. Producenci dają swoim klientom w tym zakresie dużą dowolność. Każdy przy składaniu zamówienia może zaznaczyć, jaką długość węża chce zakupić. Jest to jednak możliwe wyłącznie przy składaniu zamówienia bezpośrednio u producenta. W przypadku zakupu gotowego wyrobu dostępnego w marketach budowlanych czy innych miejscach oferujących tego typu produkty nie ma możliwości wyboru długości węża, ponieważ te posiadają już z góry ustaloną długość.

Materiał zewnętrzny