Jaki wybrać obraz na korytarz?

Przedpokój to bardzo ważny element domu. Jest jak pień drzewa, prowadzi bowiem do wszystkich pomieszczeń niczym do gałęzi. Dodatkowo to właśnie to miejsce wita osoby wchodzące z zewnątrz i żegna wszystkich, którzy wychodzą. Z tego powodu powinno być urządzone tak, aby zachęcało swoim wyglądem do wejścia dalej do środka i do powrotu do domu. Jeśli nasze korytarze nie spełniają estetycznych oczekiwań, warto zastanowić się nad ozdobieniem ich obrazem lub całą ich galerią. Jednak skąd wiedzieć, który z nich się do tego nada? Jaki obraz na korytarz kupić? Czym się kierować przy wyborze?

Obrazy do przedpokoju — czym się kierować przy wyborze?

Planując zakup obrazu, warto uświadomić sobie powód, dla którego chcemy to zrobić. Od tego właśnie zależy jaki obraz na korytarz powinniśmy wybrać. Chcemy rozjaśnić ciemne i ponure miejsce, zakryć niemożliwą do usunięcia plamę na ścianie, a może czujemy, że przedpokojowi brakuje duszy — jest nijaki? Każdy z tych powodów wymaga indywidualnego podejścia. 

Obrazy do przedpokoju mogą mieć różne formaty, dlatego przed zakupem warto dobrze się zastanowić, który z nich sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Czy zmieścimy na korytarzu jeden duży obraz? Czy cała ich galeria to dobry pomysł? A może zastanawiamy się nad fototapetą? Czy obrazy do przedpokoju mają mieć ramki, być osłonięte szybą? Wolimy, żeby były na płótnie, desce, szkle? Każda z tych opcji jest dobra, jednak nie wszystkie naddają się do każdego przedpokoju. Przed podjęciem decyzji, konieczne jest zatem poznanie każdej opcji i  przeanalizowanie wszystkich za i przeciw. 

Co robić i czego nie robić wybierając obraz na korytarz?

Przedpokoje zazwyczaj nie mają okien, dlatego są dosyć ciemne. Z tego powodu nie jest dobrym pomysłem zawieszenie tam na ścianie mrocznych, mrożących krew w żyłach obrazów. Nocą przechodzenie z jednego do drugiego pokoju takim korytarzem, pełnym strasznych kreatur, wyłaniających się z obrazów mogłoby się skończyć ogromnym przerażeniem i koszmarami sennymi.  

Jeśli mamy mały przedpokój z półkami i szafkami bez frontów przepełnionymi po brzegi różnymi szpargałami, warto zrezygnować z całej galerii, a postawić na jeden, większy obraz, o w miarę jednolitych kolorach. Dzięki temu unikniemy wrażenia bałaganu i odwrócimy wzrok gości z naszych prywatnych rzeczy.

Przedpokój może być zapowiedzią tego co jest głębiej, w sercu domu. Dobrym pomysłem zatem będzie wplecenie w wystrój tego pomieszczenia elementów z salonu czy kuchni. Warto zadbać o to, aby obraz na korytarz miał  jednakowe ramki, podobny motyw, czy styl. Z drugiej strony nie zaszkodzi celowo użyć kontrastu, aby stworzyć dwa różne światy i przenosić się z korytarza do innych pomieszczeń jak przez portal do innego wymiaru. 

Nowoczesne obrazy do przedpokoju

A co jeśli właśnie zrobiliśmy remont w mieszkaniu i chcemy, aby wszystko wyglądało świeżo i oryginalnie? Wybierzmy nowoczesne obrazy do przedpokoju, które wprowadzą nas w zadumie, zachęcą do dłuższej analizy — takie, które będą dziwić, zachwycać i wywoływać emocje. Możemy wybrać sztukę współczesną np. abstrakcję czy minimalizm. Jednak, jeśli wolimy coś bardziej klasycznego, warto zastanowić się nad wyborem niezawodnego pejzażu.

Fotografie rodzinne i pamiątki

Jeśli uwielbiamy robić zdjęcia ze swoimi najbliższymi, dobrym pomysłem będzie pokazanie trochę siebie i urządzenie z korytarza małej galerii z fotografią rodzinną. Zaznaczymy w ten sposób innym ważność tych osób w naszym życiu. Jeśli natomiast często podróżujemy, zawieśmy na korytarzu zdjęcia miejsc, które odwiedziliśmy. Dzięki temu będziemy mogli, za każdym razem, gdy spojrzymy na naszą galerię, cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie te, jakże piękne chwile naszego życia.