Królowa pomieszczeń, czyli odpowiednio dobrana lampa

Wszyscy, którzy urządzają swoje domy lub mieszkania doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję spełniają lampy. Oświetlenie jest bardzo istotną sprawą, dlatego też warto zastanowić się nad tym, jak dobrać lampy do danego pomieszczenia, by jak najlepiej spełniało ono swoje funkcje.

Jak dobrać lampy do danego pomieszczenia?

Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu spełnia inne funkcje, z tego też względu konieczne jest zastosowanie innego typu oświetlenia. To, jak dobrać lampy do danego pomieszczenia w dużej mierze zależy od tego, do czego jest ono przeznaczone. Oczywiście niezwykle ważny jest też nasz gust i indywidualne preferencje, jednak jeżeli postawimy na przykład na nowoczesne lampy, które będą dawały mało światła, wówczas piękna aranżacja nie będzie funkcjonalna. W przypadku, kiedy aranżujemy na przykład salon lub jadalnię, dobór powinien być stale analizowany pod wieloma względami. Tu warto ocenić jak wygląda dane pomieszczenie i ile światła zewnętrznego do niego wpada. Ponadto jeżeli na przykład lubimy spędzać czas w salonie, gdzie na przykład najczęściej czytamy książki, wówczas trzeba dobrać takie oświetlenie, które będzie temu sprzyjać. W dużych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się rozmaite lampy i różne typy oświetlenia, które rozmieszczone są w różnych jego punktach. Warto też zwykle wybierać po dwie głòwne lampy i oświetlenia punktowe. Sam rodzaj lamp, jakie wybierzemy do tego pomieszczenia będzie też zależał od rodzaju aktywności jakie będziemy w nim wykonywać. W miejscach, w których będziemy na przykład czytać, konieczne jest wybranie mocniejszych żarówek. Warto też postawić na transparentne kolory, które dają światło rozproszone, a także optycznie powiększają pomieszczenie.

Jak dobrać lampy do sypialni?

Choć w większości przypadków sypialnia kojarzy się ze spaniem, to jednak niektórym osobom służy ona do czytania i do pracy. Z tego też względu należy wybrać inne oświetlenie. Tu najlepiej sprawdzą się lampy punktowe np. kinkiet z wysięgnikiem, który można zamontować przy łóżku i wówczas będzie doskonale sprawdzać się do czytania. Jeżeli lubimy odpoczywać w sypialni warto postawić na przykład na kinkiety skierowane ku górze, które też dają dekoracyjne oświetlenie.

Barwa światła ma znaczenie

Lampy w zależności od miejsca mogą mieć różną barwę światła. Tam, gdzie potrzebujemy mocnego doświetlenia potrzebujemy światła jasnego, białego. W sypialni, czy w miejscu, w którym chcemy odpoczywać i się zrelaksować, możemy wybierać lampy słabsze.