Lampy do pokoju dziecięcego

Jednym z elementów, o jakich trzeba pomyśleć przy urządzaniu pokoju dziecięcego, jest światło. Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu – w tym w pokoju dla dziecka. Czym się kierować, wybierając lampy do pokoju dziecięcego?

Lampy dla dzieci – światło

Światło w dziecięcym pokoju nie może być ani za mocne, ani za słabe. W przypadku dzieci w wieku szkolnym potrzebna będzie też lampka na biurku, przy którym dziecko będzie odrabiać lekcje. Głównym źródłem światła powinna być lampa zawieszona u sufitu. Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, należy wziąć pod uwagę czynności, jakie dziecko w nim wykonuje. Do nauki najlepsze będzie światło zimne i pobudzające, do snu ciepłe i relaksujące, a do zabawy – neutralne. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy wybrać lampy LED – nie każda ma możliwość regulacji światła. Jeżeli mamy wątpliwości, czy wybrany przez nas model ma taką opcję, możemy postawić na lampę z tradycyjnymi żarówkami. 

Lampy do pokoju dziecięcego

Sufitowe lampy do pokoju dziecięcego 

Lampa zawieszona u sufitu powinna być głównym źródłem światła w dziecięcym pokoju. W przypadku dużego pokoju warto przemyśleć zakup dwóch lamp sufitowych. Jednym z rodzajów lamp sufitowych są plafony. Z reguły mają one kształt okrągły lub zbliżony do okręgu. Jednak można również wybrać lampę w kształcie chmurki, gwiazdki, księżyca lub dinozaura. Plafon dobrze sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach, które nie potrzebują zbyt dużo światła. 

Lampy do pokoju dziecięcego – kinkiety

Kinkiety to lampy ścienne, które służą głównie za dekorację. Nie sprawdzą się jako główne źródło światło, ale mogą uzupełnić oświetlenie sufitowe. W przypadku pokoju dziecięcego warto postawić na kinkiet w jakimś zabawnym kształcie – chmurki, gwiazdki, zwierzaka. Kinkiety, podobnie jak inne lampy, należy zamontować tak, aby nie oślepiały. W tym celu powinno się umieścić je tak, żeby uniemożliwić dziecku patrzenie prosto w źródło światła. Lampę wyposażoną w wylot światła w górę i w dół powinno się zamontować w górnej części ściany. Można również zdecydować się na kinkiet, który jest wyposażony w satynowy klosz. Lampa nie będzie oślepiać dziecka, a jednocześnie będzie dobrym źródłem światła.

Zobacz: Jakie kinkiety wybrać?

Lampka na biurko do pokoju dziecięcego

Wybierając lampkę na biurko dla dziecka w wieku szkolnym, należy pamiętać o tym, żeby nie była umiejscowiona bezpośrednio nad głową małego ucznia. Z reguły wybiera się model biurkowy z włącznikiem i możliwością regulowania: zniżania, podwyższania, przekręcania na boki. Inną opcją jest dotykowa lampka na biurko, modele z możliwością przyciemniania i zmieniania kolorów lub taśmy LED. 

Oświetlenie pokoju dziecięcego – dla chłopca i dziewczynki

O tym, że lampa powinna pasować do wystroju wnętrza, nie trzeba za bardzo przypominać. Dla chłopca prędzej wybierzemy lampę z motywem piłki nożnej lub superbohaterów, niż dla dziewczynki, która bardziej ucieszy się z różowej lampki lub takiej z motywem księżniczek. Oczywiście, nie zawsze tak jest. Dlatego wybierając lampę dla dziecka, należy kierować się tym, czym maluch się interesuje i co lubi – zwierzęta, sport czy postacie z bajek Disneya.

Zobacz: Oświetlenie wewnętrzne – czym się kierować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.