Kinkiety – jakie wybrać?

Kinkiety to jeden z wielu rodzajów lamp, jakie można wybrać. W jakich pomieszczeniach się sprawdzą? Czym w ogóle są? Jak wybrać odpowiedni kinkiet? Przeczytaj nasz artykuł, a pomożemy Ci w tym wyborze!

Co to jest kinkiet?

Kinkiety to lampy o niedużych rozmiarach, przeznaczone do zamontowania na ścianie. Oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli oświetlania pomieszczenia, pełnią również funkcję dekoracyjną. 

Kinkiety

Jakie kinkiety wybrać?

Inne kinkiety sprawdzą się w łazience, inne w salonie, a jeszcze inne – w sypialni. Przy wyborze kinkietów do łazienki musimy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP. Odporność na wodę jest istotna zwłaszcza, jeśli chcemy umieścić kinkiet blisko wanny lub prysznica. Innymi prawami rządzi się zakup kinkietu do salonu. W salonie nie zawsze potrzebujemy dużej ilości światła – jest to miejsce, gdzie spędzamy czas po ciężkim dniu i chcemy się zrelaksować, dlatego nie musi być tak dobrze oświetlone jak kuchnia czy łazienka. Kinkiety przeznaczone do salonu charakteryzują się ciepłym, niezbyt mocnym światłem, który sprzyja wypoczynkowi.

W przypadku kinkietów do pokoju dziecięcego można postawić na lampy w ciekawych kształtach – chmurki, zwierzaka, gwiazdki lub księżyca. Nie będą źródłem mocnego światła, ale jednocześnie nie będą źle wpływać na wzrok dziecka. Taki kinkiet będzie stanowił świetne uzupełnienie głównego oświetlenie – lampy sufitowej. 

Zobacz: Jakie wybrać lampy do pokoju dziecięcego?

Kinkiety zewnętrzne

Kinkiety można również zamontować na zewnątrz, na przykład przy drzwiach wejściowych lub na tarasie. Tego typu kinkiety wykonywane są z odpornych na wodę, pył i kurz materiałów. Kinkiety ogrodowe zostały zaprojektowane tak, aby oświetlać ogród lub trawnik, a także bary i kawiarnie, które są umiejscowione na świeżym powietrzu. Do zalet kinkietów zewnętrznych należą:

  • łatwość instalacji,
  • możliwość oświetlenia wejścia bez nakierowania intensywnego światła.

Wśród dostępnych na rynku kinkietów zewnętrznych można znaleźć również modele z czujnikiem ruchu. Jest to jedno z osiągnięć technologii LED, która pozwala zaoszczędzić na elektryczności i zapewnić niemalże dzienne światło w ogrodzie, nawet po zmroku. 

Na jakiej wysokości montujemy kinkiety?

Tak jak w przypadku każdego typu lampy, niewskazane jest patrzenie prosto w stronę światła. Dlatego należy zamontować kinkiety na takiej wysokości, żeby nie raziły domowników w oczy. Lampa powinna być zawieszona powyżej linii wzroku – przyjmuje się, że wysokość montażowa wynosi 1,8 metra a 1,9 metra. Przy samodzielnym montowaniu należy ściśle przestrzegać instrukcji obsługi, a najlepiej – zlecić montaż lampy profesjonalnemu elektrykowi. 

Kinkiety

Historia kinkietów

Kiedyś kinkiet oznaczał lampę olejową z palnikiem umiejscowionym przy zbiorniku paliwa. Ten typ lampy cieszył się popularnością aż do wynalezienia lampy naftowej. Kiedy lampy ścienne stały się powszechnym elementem wnętrz, montowano je w kawiarniach, hotelach, salonach, korytarzach czy restauracjach, Popularnością cieszą się do dziś – są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale mogą także stać się elementem dekoracyjnym wnętrza, w którym się znajdują.

Zobacz: Czym się kierować, wybierając oświetlenie do sypialni?