Dom
Tutaj jesteś

Nowoczesny i piękny ogród zimowy

2 października 2019 Dom

Piękne palmy, rośliny cytrusowe oraz egzotyczne kwiaty to coraz częstsi goście w wielu polskich mieszkaniach. Nie jest to oczywiście sprawa zmian klimatycznych, zmierzających do globalnego ocieplenia, ale bardziej moda i chęć posiadania własnego, chociażby miniaturowego ogrodu, kwitnącego i owocującego w każdej porze roku i w zasięgu ręki.
Mowa tu o ogrodach zimowych.

Moda na zimowe ogrody

Z roku na rok, rośnie popularność zakładania tego typu ogrodów, które pozwalają cieszyć oczy soczystą zielenią liści i barwami płatków tropikalnych kwiatów, gdy na dworze szaro, buro i ponuro. Mnogość kolorów pozwala na chwilę relaksu, obcowanie z naturą i dotlenieniem się bowiem jak wiadomo, rośliny pochłaniając dwutlenek węgla produkują tlen – pierwiastek niezbędny do życia ludzi i zwierząt.

Budowa i zakładanie ogrodu zimowego

Budowa ogrodu zimowego rozpoczyna się od projektu – zakłada się go na istniejącym już terenie lub zupełnie nowym, wybranym dla tego właśnie celu. Może być dowolną bryłą na planie kwadratu, prostokąta, koła lub innego wielokąta.

W zależności od wielkości pomieszczenia przeznaczonego na założenie ogrodu zimowego, można go otoczyć szklanymi ścianami ze wszystkich stron, lub zbudować rodzaj loggii, przeszklonej tylko od strony frontowej i dachu – do tego celu znakomicie nada się balkon lub taras – które to miejsca będą stanowić przedłużenie salonu. W budownictwie jednorodzinnym, czyli domu wolno stojącym można dobudować osobne pomieszczenie i w całości przeznaczyć je pod ogród zimowy.

Przy budowie ogrodu zimowego należy zatroszczyć się o odpowiednie materiały – ściany okalające przestrzeń muszą być dobrze zaizolowane, by chłód powietrza nie uszkodził delikatnych roślin – najczęściej wybieranymi są PCV lub drewno, czasami aluminium, które ma właściwości antykorozyjne oraz pleksa – zastępująca szyby, niewrażliwa na niskie temperatury, a co za tym idzie, jest dobrym izolatorem. Oprócz izolacji od czynników zewnętrznych, wnętrze należy docieplić – i tu sprawdzą się promienniki podczerwieni, jako źródło ciepła podawane bezpośrednio na rośliny – promieniowanie podczerwone przypomina światło słoneczne, lecz nie powoduje tworzenia się szkodliwego promieniowania UV.

Opieka nad ciepłolubnymi roslinami

Urządzenie wnętrza ogrodu zimowego zależy od inwencji właścicieli – można tu ustawić rośliny bardziej lub mniej wymagające opieki, a dopływ światła słonecznego można regulować za pomocą rolet lub żaluzji. Zraszanie i nawadnianie roślin powinno odbywać się w sposób bardzo kontrolowany i zróżnicowany w zależności od ich gatunków.

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?