Okrywanie roślin na zimę – jak zrobić to dobrze?

W okresie zimowym my sami zmieniamy swoją garderobę na cieplejszą, warto więc także zadbać o nasze rośliny w ogrodzie, które są najbardziej narażone na czynniki atmosferyczne. Co prawda wysokoodporne rośliny, np. krzewy iglaste (niektóre odmiany) nie potrzebują ochrony przed mrozem, natomiast pozostałe wymagają zabezpieczenia przed niską temperaturą, co uchroni je przed przemarznięciem i pozwoli zachować piękny wygląd na wiosnę.

W okresie zimowym my sami zmieniamy swoją garderobę na cieplejszą, warto więc także zadbać o nasze rośliny w ogrodzie, które są najbardziej narażone na czynniki atmosferyczne. Co prawda wysokoodporne rośliny, np. krzewy iglaste (niektóre odmiany) nie potrzebują ochrony przed mrozem, natomiast pozostałe wymagają zabezpieczenia przed niską temperaturą, co uchroni je przed przemarznięciem i pozwoli zachować piękny wygląd na wiosnę. 

Mroźne podmuchy wiatru, śnieg i zamarznięta ziemia – to główne czynniki, na jakie narażone są rośliny zimą. Jakie rośliny okrywać na zimę, a które z nich są całkowicie odporne na czynniki atmosferyczne?

Gatunki roślin, które w głównej mierze wymagają okrycia w okresie zimowym to rośliny zimozielone, np. Pieris japoński czy Różanecznik. Nie zapominajmy także o Magnolii, Budlei Dawida czy Hortensji ogrodowej. Ponadto zimą koniecznie należy okryć róże oraz trawy ozdobne, których zbite kępy należy obwiązać sznurkiem. 

Kiedy okrywać rośliny na zimę? 

Co ważne, nie powinno się okrywać roślin zbyt wcześnie, ponieważ mogłoby to doprowadzić do podniesienia temperatury gleby, co spowodowałoby późniejsze przejście rośliny w stan zimowy. Okrywanie roślin na zimę najlepiej rozpocząć, gdy przymrozki pojawiają się regularnie – nie sporadycznie. Warto także sprawdzać poziom zamarzania gleby. 

Czym okrywać rośliny na zimę?

To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które do tej pory nie miały większego doświadczenia z uprawą roślin. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że do okrywania roślin nie powinno używać się folii bądź materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Zastosowanie tego typu materiałów może doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. 

Najczęściej wykorzystywanym, a jednocześnie polecanym przez ogrodników materiałem do okrywania roślin jest agrowłóknina. Krzewy miniaturowe lub inne gatunki dobrze znoszą zimę, gdy zostaną zabezpieczone korą drewna lub liśćmi, tzw. ściółką.

Zabezpieczanie roślin doniczkowych 

Rośliny w donicach również należy zabezpieczyć przed mrozem, a w jaki sposób? 

Najlepszą metodą będzie przeniesienie roślin doniczkowych do pomieszczeń gospodarczych, gdzie panuje nieco wyższa temperatura. Mogą to być piwnice, garaże czy inne miejsca, które uchronią krzewy ozdobne bądź inne rośliny przed przemarznięciem. 

Jeśli nie masz możliwości przeniesienia krzewów iglastych do wewnątrz, ponieważ np. krzew jest zbyt wysoki zabezpiecz go na zewnątrz. Pod donicę lub skrzynię podłóż styropian lub inny, wystarczająco gruby (ok. 10 cm) materiał. Tak przygotowana izolacja skutecznie ochroni korzenie iglaków bądź innych roślin. 

Jeśli nie masz pewności co do tego, czy Twoje rośliny wymagają okrycia na zimę warto poprosić o radę doświadczone osoby. Dzięki temu rośliny zostaną zabezpieczone w odpowiednim momencie i będą gotowe na nadchodzącą wiosnę.