Pipeta kosmetyczna – zastosowanie

Niektóre kosmetyki wymagają specjalnej metody aplikacji. Mowa tu o produktach, które są silnie skondensowane. Stosowanie ich w niewielkich ilościach pomaga oszczędnie je zużywać, a także zapobiega wystąpieniu skórnych reakcji niepożądanych. W kosmetyce są najczęściej łączone ze szklanymi lub plastikowymi butelkami, dzięki którym łatwiej zabezpieczyć produkt np. przed działaniem promieni słonecznych.

Jak działa pipeta?

Zasada działania pipet jest bardzo prosta. Posiada ona wąską szyjkę, poprzez którą podawana jest niewielka ilość produktu. Tuż po odmierzeniu i aplikacji substancji kosmetycznej powstaje w pipecie próżnia, dzięki której pozostała zawartość już nie wypływa. Oznacza to, że jednorazowo może ona podać bardzo małą ilość gotowego produktu (np. o pojemności 1 ml). Zawartość aplikowaną za pomocą pipety można np. podać bezpośrednio na rękę, a następnie rozsmarować na jej powierzchni.

Zastosowanie pipet

Specyfika konstrukcji pipet sprawia, że można ją wykorzystać do wielu różnych celów. W powszechnym użytku największą popularnością cieszy się pipeta do kosmetyków, która najczęściej wyprodukowana jest ze szkła lub tworzywa sztucznego. Wykorzystuje się ją najczęściej do przechowywania produktów płynnych, olejków, balsamów i wielu innych produktów o ciekłej konsystencji. Dzięki pipetom te dość wrażliwe na utlenianie substancje są lepiej chronione przed działaniem powietrza, przez co zachowują swą świeżość przez dłuższy czas.

Pipeta i jej funkcjonalność

Zastosowanie pipet pozwala ograniczyć zużycie produktu kosmetycznego. Połączenie ich z ciemnymi i wykonanymi z grubego szkła butelkami pomaga skuteczniej ochronić delikatną zawartość przed działaniem promieniowania UV i światłem słonecznym. Co ważne, pipeta kosmetyczna to najczęściej przyjazne dla środowiska opakowanie wielorazowego użytku, które może być wykorzystywane do przechowywania różnych rodzajów preparatów kosmetycznych. Część pipet osadzona jest na miękkich i elastycznych butelkach z tworzywa sztucznego. Dzięki temu ich zawartość aplikuje się poprzez tworzenie nadciśnienia wewnątrz opakowania. Należy jednak pamiętać, że taka metoda stosowania kosmetyku z reguły prowadzi do jednorazowego odmierzania większych porcji, a w konsekwencji do szybszego zużycia produktu.

Reasumując, w kosmetologii korzystanie z pipet jest coraz częściej praktykowane. Prym wiodą tu funkcje praktyczne tego przedmiotu, dzięki któremu można efektywniej zarządzać posiadanym produktem kosmetycznym. Trend ten dostrzegają zwłaszcza producenci kosmetyków.