Podłogi z litego drewna – jak należy o nie dbać?

Nie da się przecenić roli, jaką gra we wnętrzu podłoga. Zazwyczaj nie przykładamy aż tak dużej wagi do tego, czym pokryjemy posadzkę, nie jest też ona tym, na co najpierw zwracamy uwagę, wchodząc do pomieszczenia. Nasz wzrok naturalnie kieruje się na meble i ściany, docenia dobór kolorów i wzorzyste tekstylia, niecodzienne dodatki i ogólną aranżację wnętrza. Podłoga stanowi jedynie wizualne dopełnienie całościowego obrazu, jaki roztacza przed nami dane pomieszczenie. Jednak dzieje się tak tylko i wyłącznie dlatego, że podłogi w wielu wnętrzach są starannie i prawidłowo dobrane i zakonserwowane, dzięki czemu nie zwracają naszej uwagi. Przyciągają wzrok tylko i wyłącznie wtedy, gdy coś jest z nimi nie tak – jednak tego typu uwagi pragnęlibyśmy uniknąć.

Drewniane parkiety czy podłogi z prawdziwego drewna?

Podłogi z litego drewna to prawdziwa elegancja. Nie każdy może sobie na takie pozwolić – choć drewniane parkiety nie są szczytem luksusu, to podłoga z prawdziwych drewnianych desek pozwala dyskretnie podkreślić bogactwo i klasę. Jeśli nie stać nas na prawdziwe drewno – wszak kupno mieszkania czy wybudowanie domu to sam w sobie duży wydatek – możemy zdecydować się na deski kompozytowe debowymlyn.pl. Deska kompozytowa powstaje z połączenia mączki drewnianej, a więc tanich ścinków, z tworzywem sztucznym, dzięki któremu jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak światło czy wilgoć. Wymaga mniej konserwacji i nie trzeba o nią aż tak bardzo dbać, a mimo to cały czas zachowuje naturalny wygląd i cieszy oko.

Odpowiednia konserwacja jest kluczowa

Jeśli jednak zdecydujemy się na drewno naturalne, czy to w postaci desek, czy też parkietu wykonanego z klepek, powinniśmy wiedzieć, jak o taką podłogę zadbać. Nikt przecież nie chce być zmuszonym, by drewnianą podłogę wymieniać po kilku latach użytkowania. Odpowiednie zabezpieczenie, konserwacja i czyszczenie może sprawić, że drewniana podłoga będzie nam służyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez wymiany, a jedynie z regularnym odnawianiem.

Kluczem do trwałości drewnianej podłogi jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Deski sprzedawane w hurtowniach zazwyczaj są już nasączone olejami i lakierami, jednak zawsze należy je dodatkowo zabezpieczyć podczas układania. Wybór między olejem a lakierem zależy od naszych preferencji i tego, w jakim pomieszczeniu znajduje się podłoga. Najlepiej jest nasączyć drewno olejami – wnikają one w jego strukturę i zabezpieczają również wnętrze deski, podczas gdy lakier tworzy warstwę ochronną na zewnątrz. Jeśli jednak planujemy położyć drewnianą podłogę w łazience, powinniśmy zrobić wszystko, by była maksymalnie zabezpieczona przed wilgocią – wtedy powinniśmy koniecznie zabezpieczyć ją również lakierem.

Natomiast codzienna konserwacja podłóg drewnianych nie jest trudna. Wystarczy raz na jakiś czas zebrać z nich kurz i przemyć je na mokro mopem lub ścierką przy pomocy odpowiedniego detergentu. Ważne jest, by każdy rozlany płyn od razu wycierać – nawet najlepsze zabezpieczenia przed wilgocią mogą nie dać sobie rady z kałużą, która zalega na drewnie.