Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Spuszczel pospolity – groźny szkodnik drewna

26 czerwca 2023 Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna. Chociaż ten chrząszcz wywodzi się z gorącej Afryki, również w Polsce znalazł dogodne warunki do rozwoju. Spuszczel pospolity może poważnie naruszyć drewniane konstrukcje, dlatego jego obecności w otoczeniu nie należy lekceważyć. Podpowiadamy, jak rozpoznać tego szkodnika i w jaki sposób skutecznie z nim walczyć.

Jak rozpoznać spuszczela?

Spuszczel pospolity to chrząszcz z rodziny kózkowatych, o brunatnym lub czarnym ubarwieniu. Typowo osiąga on wielkość około 20 mm (samiec) i 30 mm (samica). Charakterystyczną cechą owada są dwa błyszczące guzy zlokalizowane na przedpleczu. Larwy spuszczela są kremowobiałe i dorastają nawet do 30 mm. W stadium larwalnym spuszczel żyje od 2 do 18 lat, po przepoczwarzeniu się ginie najczęściej już w ciągu kilkunastu dni. 

O obecności spuszczela zwykle świadczy charakterystyczny odgłos skrobania lub chrobotania w drewnie. Można go usłyszeć zwłaszcza w trakcie ciepłych, letnich dni. Śladami żerowania chrząszcza są także wydrążone przez niego w drewnie otwory o średnicy kilku milimetrów.

Spuszczel pospolity – gdzie występuje?

Spuszczel pospolity jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym – występuje na terenie Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji, Afryki i Australii. Zamieszkuje przede wszystkim lasy iglaste i mieszane. W Polsce jest gatunkiem synantropijnym, ściśle związanym z siedzibami ludzkimi.

Larwy spuszczela żywią się drewnem. Żerują przede wszystkim na suchym drewnie drzew iglastych – sosny, świerka i innych gatunków rodzimych oraz egzotycznych. Spuszczele spotykane są nie tylko w budynkach drewnianych, ale również murowanych. Szkodniki najczęściej atakują drewniane konstrukcje w miejscach silnie nasłonecznionych, np. na strychach i poddaszach. Często niszczą elementy więźby dachowej – murłaty, krokwie, jętki, płatwie, stropy oraz ramy okienne. Spotykane są także na drewnianych tarasach i altanach. Wewnątrz budynków żerują na schodach, podłogach, meblach. Spuszczele stanowią poważne zagrożenia dla drewnianych konstrukcji – niekiedy mogą spowodować ich całkowite zniszczenie. 

Zwalczanie spuszczela pospolitego

Spuszczel pospolity potrafi głęboko wnikać w drewno, co znacznie utrudnia jego skuteczne zwalczanie. Samodzielne wytępienie tego szkodnika jest praktycznie niemożliwe. Jeśli więc wykryjemy obecność spuszczela, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmujące się dezynsekcją. Zazwyczaj zwalczanie spuszczela przeprowadzane jest metodą fumigacji (gazowania). Polega ona na wypełnieniu budynku toksycznym gazem, który dociera w drewniane szczeliny. 

Innym sposobem walki ze spuszczelem pospolitym jest żelowanie. Metoda ta wykorzystuje specjalny owadobójczy żel, którym pokrywa się zaatakowane przez szkodnika powierzchnie. Żel może być stosowany również jako zabezpieczenie przed ponowną inwazją spuszczeli.

Materiał zewnętrzny

Damskie spodnie robocze

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, ogród, budownictwo oraz stylowy lifestyle spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

drzwi przesuwne
koszt remontu kuchni
naprawy

Jesteś zainteresowany reklamą?

naprawy