Dachy wymagają systematycznych przeglądów, aby ustalić ich stan i dokonać ewentualnych napraw. Jednak bezpieczne poruszanie się po dachu zwłaszcza stromym wymaga zamontowania elementów komunikacji dachowej takich jak np. stopnie kominiarskie.
Czym są stopnie kominiarskie?
Niezależnie od tego, czy na dach wchodzi kominiarz, serwisant, czy domownik, to najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo, a stopnie kominiarskie je zapewniają. Służą one do swobodnego i przede wszystkim bezpiecznego przemieszczania się ku górze dachu. Składają się z dwóch elementów – stopni właściwych oraz wspornika. Dobrą praktyką jest zamontowanie ich od wyłazu dachowego bądź brzegu dachu w stronę komina, jednak ludzie montują je na różne sposoby. Rozmieszcza się je w rzędach, naprzemiennie, a odległość między nimi to mniej więcej jeden krok, dzięki czemu tworzą coś na wzór drabinki. Aby wygodnie i bezpiecznie się po nich chodziło, muszą mieć również odpowiedni kąt nachylenia.
Czy stopnie kominiarskie są potrzebne?
Mimo że często są traktowane jako zło konieczne, a wiele osób postrzega je jako niepotrzebne dodatkowe koszty, to dla wygody i zwłaszcza bezpieczeństwa są one potrzebne. W niektórych przypadkach ich montaż regulują przepisy, ale najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Dostanie się bez nich do komina na stromym dachu, może okazać się niemożliwe, ponadto jeśli wezwany specjalista uzna, że konstrukcja jest źle zabezpieczona i niebezpieczna, to może odmówić wejścia na dach i dokonania tam ewentualnym niezbędnych napraw. Dlatego niektóre dachy lepiej od razu zaopatrzyć w stopnie kominiarskie, ponieważ prędzej, czy później i tak będzie to wydatek konieczny.
Kiedy stopnie kominiarskie nie są potrzebne?
W przypadku kiedy dach ma niskie nachylenie, sztywne pokrycie i dobrą przyczepność stopnie kominiarskie, czy inne zabezpieczenia nie są konieczne. Taki dach jest bezpieczny i można na nim dokonywać wszelkich niezbędnych prac. Zakłada się, że połacie o spadku większym niż 15 stopni może stanowić zagrożenie i dlatego w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie powinno się na nich zamontować elementy zwiększające bezpieczeństwo np. stopnie kominiarskie. Wszystko poniżej 15 stopni o pewnej, dobrze trzymającej powierzchni dodatkowego zabezpieczenia nie wymaga.
Najlepsze rozwiązania dla stopni kominiarskich
Dobry montaż i odpowiednie dopasowanie dają gwarancję bezpieczeństwa, dlatego zaleca się, jeśli to możliwe, aby elementy komunikacji dachowej pochodziły od tego samego producenta co pokrycia dachowe. Wówczas są one odpowiednio przystosowane do montażu, a dodatkowo całość jest nie tylko funkcjonalna, ale także wygląda bardzo estetycznie. Nie ma też obawy, że coś pęknie pod wpływem nacisku lub jakiś element będzie źle dopasowany. W dodatku takie rozwiązanie to gwarancja jakości oraz użytkowania przez długie lata.
Dachy to duża wysokość i otwarta przestrzeń, dlatego bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Nie zawsze stopnie dachowe, czy inne elementy komunikacji dachowej są potrzebne, ale tam, gdzie istnieje nawet niewielkie ryzyko, że coś może się stać, takie elementy zabezpieczające powinny się koniecznie znaleźć.