Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej- co warto wiedzieć?

19 września 2023 Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

Hulajnogi elektryczne pojawiły się w większych miastach, jako środki miejskiego transportu. Coraz częściej prywatnie decydujemy się na hulajnogę elektryczną, zapewniając sobie spore oszczędności. Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? O czym należy pamiętać przy jeździe na hulajnodze elektrycznej i czy warto pomyśleć o ubezpieczeniu hulajnogi?

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej- czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe?

Hulajnoga elektryczna najczęściej przechowywana jest w przestrzeni mieszkalnej, a to sprawia, że jest traktowana jako ruchomość domowa. Jej ubezpieczenie nie jest konieczne w przeciwieństwie do ubezpieczenia np. samochodu, jednak istnieją trzy dostępne sposoby opcjonalnego ubezpieczenia sprzętu. Podstawową formą ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej jest polisa mieszkaniowa. W tym wypadku konieczne jest poszerzenie polisy o ruchomości domowe czy OC w życiu prywatnym. Nie ma znaczenia, czy hulajnoga jest nowa, czy też używana, nie jest ważny także jej stan techniczny. Z polisy mieszkaniowej zawsze można ubezpieczyć hulajnogę. Warunkiem takiej możliwości jest przechowywanie hulajnogi w odpowiednim miejscu. Aby w razie zaginięcia ubezpieczenie zostało uznane, hulajnoga nie może być przechowywana np. na balkonie czy na klatce schodowej w bloku.
 
 Drugim rodzajem ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej jest wykorzystanie gwarancji producenta. Zazwyczaj jest to 2 lata, a czas ten może zostać wydłużony. W ofercie sklepów zostanie pakiet ubezpieczeniowy obejmujący darmowe naprawy,a w razie poważnej awarii także wymianę urządzenia na nowe. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie tego rodzaju nie obejmuje ochrony od kradzieży czy rabunku.

Trzecią opcją dla użytkownika hulajnogi elektrycznej jest wykupienie polisy dedykowanej. Taka polisa obejmuje ubezpieczenie OC, NNW, uszkodzenie hulajnogi własnej bądź wypożyczonej, koszty ewentualnego leczenia czy rehabilitacji po wypadku, a także kradzież i rabunek. 

Możliwe jest także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli tzw. NNW.

Ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej- co warto wiedzieć?

Hulajnogę elektryczną można ubezpieczyć od wielu różnych zdarzeń losowych czy szkód, które zostały wyrządzone przez osoby trzecie, a zakres ochrony zależy od konkretnej oferty. Co więcej, takie ubezpieczenie może obejmować koszty leczenia poszkodowanych przez kierującego osób bądź samego kierującego. Wybierając ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, właściciel hulajnogi zyskuje odszkodowanie w sytuacji spowodowania wypadku z użyciem hulajnogi bądź innego pojazdu. Co więcej, w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, ochrona obejmuje również dodatkowe formy odszkodowania, np. w sytuacji, gdy dziecko podczas zabawy wybije komuś okno. Aby zabezpieczyć hulajnogę przed ewentualną kradzieżą hulajnogi elektrycznej, konieczne będzie wykupienie rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania i wpisanie hulajnogi na listę mienia przechowywanego w nieruchomości. Takie ubezpieczenie będzie obejmować nie tylko samą hulajnogę, ale także inne cenne sprzęty- komputery, telewizory czy wszelkie sprzęty AGD. Warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone. Takim przypadkiem jest np. spowodowanie wypadku a hulajnodze przez osobę pozostającą pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Podobnie w sytuacji strat, które zostały spowodowane umyślnie, bądź ich powodem było nasze zaniedbanie. Wtedy również nie zadziała ubezpieczenie hulajnogi i odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

To pytanie przewija się w myślach właścicieli urządzeń- ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Koszty polisy opłacanej zwykle w rozliczeniu rocznym zależne są od danej oferty. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, warto skorzystać z opcji, jaka daje kalkulator ubezpieczenia dostępny tutaj: https://kalkulator.ubezpieczeniemieszkania.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/. Dzięki wykorzystaniu kalkulatora, wszystkie oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych mamy w jednym miejscu, oszczędzając swój czas. To, ile taka polisa będzie kosztować zależne jest także od rodzaju ubezpieczenia.

Jakie zasady dotyczą użytkowników hulajnogi elektrycznej?

Dzieci do lat 10 nie mają prawa do poruszania się hulajnogą w miejscach publicznych. Do 18 roku życia na hulajnodze można poruszać się jedynie pod warunkiem pod warunkiem posiadania karty rowerowej albo prawa jazdy. Na hulajnodze może poruszać się tylko jednak osoba, zawsze w pozycji stojącej. Niedopuszczalna jest jazda po alkoholu czy innych środków odurzających, a sprzęt musi posiadać światła pozycyjne tylne i przednie, działający i sprawny hamulec, odblaski oraz sygnał dźwiękowy. Hulajnoga elektryczna może poruszać się po wydzielonej drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów z prędkością maksymalną 20 km/h. Jeżeli nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej, hulajnoga może poruszać się po jezdni z prędkością maksymalną 30 km/h. W sytuacji, gdy ścieżki rowerowej ani jezdni z odpowiednim ograniczenie nie ma, hulajnoga może poruszać się po chodniku, ale konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie drogi pieszym i prędkości zbliżonej do tema pieszych, a więc około 7 km/h.

Materiał zewnętrzny

Damskie spodnie robocze

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, ogród, budownictwo oraz stylowy lifestyle spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Damskie spodnie robocze
Ranking tabletek do zmywarek
łożyska ślizgowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

łożyska ślizgowe