Tutaj jesteś

Balicka Design – projektowanie i aranżacja wnętrz

15 kwietnia 2022 Wnętrza

Dom lub mieszkanie to miejsce, w którym zawsze powinniśmy czuć się naturalnie i swobodnie. Realizujemy w nim nasze hobby, uczymy się, pracujemy, odpoczywamy i spędzamy czas z bliskimi – budując silniejsze relacje z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc zadbać o to, by aranżacja wnętrza, która codziennie, i to przez wiele lat, wpływa na nasze samopoczucie, nastrój i komfort życia, była całkowicie dopasowana do naszych gustów, potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego czy projektowane pomieszczenie to salon, sypialnia, kuchnia, gabinet czy biuro – warto zadbać o to, by każde z tych pomieszczeń było nie tylko komfortowe i przytulne, ale również funkcjonalne i dobrze przemyślane, aby przez długi czas zachowywało swój aspekt użytkowy i dobrze nam służyło.

No dobrze. Ale jak sprawić, by wnętrze naszego domu lub mieszkania właśnie takie było? Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego architekta wnętrz.

Jak wybrać architekta wnętrz dla siebie?

Zanim skupimy się na wyborze architekta wnętrz warto powiedzieć w kilku słowach kim w ogóle architekt wnętrz jest i czym się zajmuje. 

Kim jest architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba, która ukończyła kierunkowe studia architektoniczne i może się tytułować mianem architekta wnętrz. Osoby wykonujące ten zawód powinna cechować nie tylko umiejętność zgrabnego doboru kolorów, materiałów i faktur. Oprócz ogólnie pojętych umiejętności plastyczno-estetycznych, architekt wnętrz powinien posiadać również szeroką wiedzę techniczną, ogólnobudowlaną, z zakresu materiałoznawstwa, ergonomii czy organizacji procesu inwestycyjnego. 

Zajmując się aranżacją pomieszczeń architekt wnętrz w pierwszej kolejności skupia się na określeniu ich funkcji i ergonomii oraz tym, aby zaproponowane rozwiązania były dostosowane do wymogów technicznych i konstrukcyjnych. W praktyce dba o to, aby projektowana przestrzeń była wygodna i dopasowana do wymagań oraz przyzwyczajeń mieszkańców lub użytkowników. Architekt wnętrz wybiera wszystkie materiały wykończeniowe i dba o to, żeby pasowały do ustalonej koncepcji stylistycznej. Pisząc o materiałach mamy na myśli m.in. podłogi, gresy, armaturę, ceramikę, meble czy oświetlenie. Tych elementów jest oczywiście dużo więcej, zazwyczaj kilkaset, więc by ułatwić realizację projektu architekci wnętrz na ogół przygotowują tzw. zestawienie materiałów lub listę zakupową, która jest zbiorem wszystkich użytych w projekcie materiałów, mebli i wyposażenia wraz z potrzebnymi ilościami, cenami oraz informacją, gdzie można je zamówić. 

Architekt wnętrz przygotowuje również tak uwielbiane przez wszystkich wizualizacje, które pokazują poglądowo jak będzie wyglądało wykończone i w pełni urządzone wnętrze. Do obowiązków architekta wnętrz należą także wizyty na tzw. budowie, czyli w miejscu trwania prac remontowo-budowlanych oraz konsultacje z wykonawcami i ekipami remontowymi, a także rozwiązywanie bieżących problemów pojawiających się w trakcie realizacji projektu. 

O szczegółach procesu współpracy z architektem wnętrz można przeczytać więcej pod tym linkiem.

Poszukiwania architekta: od czego zacząć?

Warto zacząć od stylistyki. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy podoba nam się portfolio danego architekta. Nie każdy architekt jest w stanie wykonać projekt w każdej stylistyce. Poza tym każdy ceniony architekt ma swój unikalny styl i trudno oczekiwać, że zaprojektuje wnętrze w dowolnej stylistyce. Jak w każdej profesji, także i w tej istnieje pewna specjalizacja. Architekci wnętrz mają swoją ulubioną, dominującą stylistykę, w której wykonują projekty i należy to postrzegać jako plus, ponieważ stają się specjalistami w tym co robią. Jeżeli podobają nam się wnętrza eleganckie, ciepłe i przytulne, to powinniśmy poszukać architekta, które tworzy takie aranżacje. Jeżeli lubimy wnętrza chłodne i minimalistyczne, to z powodzeniem znajdziemy architektów projektujących takie przestrzenie.

Jeśli styl jakiegoś architekta wnętrz nam się podoba i marzymy o wnętrzu utrzymanym w podobnej stylistyce, to o efekt końcowy raczej można być spokojnym. Gorzej, gdy chcemy, aby wybrany architekt wnętrz zaprojektował wnętrze w stylu całkowicie odmiennym od tego, w którym czuje się dobrze i naturalnie. To tak, jakby pójść do włoskiej restauracji i poprosić kucharza o przygotowanie sushi. Jeśli nie jesteśmy pewni czy styl konkretnego architekta wnętrz wpisuje się w nasze upodobania, to warto wysłać do niego nasze inspiracje, np. przykłady wnętrz, które nam się podobają, i zapytać, czy jest w stanie zaprojektować dla nas wnętrze w podobnej stylistyce. Świadomy architekt wnętrz powinien udzielić nam szczerej, konkretnej odpowiedzi.

Poszukiwania architekta wnętrz w najprostszy sposób możemy zacząć od mediów społecznościowych. Zdecydowanie najlepszym będzie Instagram, na którym architekci wnętrz są bardzo aktywni i chętnie dzielą się rezultatami swojej pracy. To doskonałe źródło poszukiwań ponieważ od razu widzimy dominujący styl architekta. Innym źródłem może być Pinterest lub Facebook, gdzie również widoczne są prace architekta. Pomocnym – choć pod kątem stylistyki nieco mniej – źródłem jest też wyszukiwarka Google. Po wpisaniu frazy ,,architekt wnętrz” otrzymamy wiele stron adresów do przejrzenia. Sprawdzanie portfolio i stylistyki jest utrudnione, bo każdorazowo musimy wejść na stronę www danego architekta, ale za to możemy zawęzić obszar poszukiwań do danego regionu lub miasta. Już na tym etapie warto również sprawdzić opinie dodane w Google przez byłych klientów i na tej podstawie dokonać wstępnej selekcji. Oczywiście warto również zapytać znajomych o polecenie architekta wnętrz z usług którego korzystali i byli zadowoleni zarówno z efektu, jak i jakości samej współpracy.

Oferta ofercie nierówna. Jak wybrać architekta wnętrz z tą odpowiednią?

Po wyselekcjonowaniu tylko tych architektów wnętrz, których stylistyka podoba nam się najbardziej przychodzi czas na kolejny krok, czyli przeanalizowanie i zrozumienie oferty. Na pierwszy rzut oka oferty architektów mogą być do siebie bardzo podobne, ponieważ zawierają to samo nazewnictwo, np. projekt funkcjonalny, projekt koncepcyjny, projekt kompleksowy, nadzór autorski, projekt pod klucz. Natomiast, jak to w życiu bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego warto o nie dopytać, by zrozumieć co dokładnie otrzymujemy. Warto zapytać m.in. o to, co dokładnie wchodzi w skład projektu, co dokładnie otrzymujemy, na jakim poziomie szczegółowości, w jakiej jakości, ile poprawek możemy zgłaszać nieodpłatnie, czy ilość konsultacji i spotkań z architektem jest ograniczona, czy otrzymamy kompletną listę zakupową czy tylko główne elementy wyposażenia, a resztę będziemy musieli poszukać sami, czy są elementy dodatkowo płatne oraz czy projekt jest tworzony na podstawie budżetu, jakim dysponujemy? To podstawowe rzeczy, o które zdecydowanie warto zapytać. 

Warto również poprosić architekta wnętrz o przesłanie przykładowego projektu, abyśmy mogli zobaczyć jak wyglądają poszczególne elementy projektu, np. lista zakupowa czy rysunki wykonawcze, bez których nasza ekipa remontowa nie będzie mogła przeprowadzić prac remontowo-budowlanych. Dopytajmy także o to, czy dany architekt wnętrz podejmuje się projektowania dowolnej powierzchni, czy ma pewien minimalny próg, np. 50 m.kw., od którego zaczyna projektować.

Warto zainwestować w ten etap nasz czas, ponieważ będziemy mogli wybrać ofertę tego architekta, który będzie najlepiej adresował nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania projektowe.

Czy jest między Wami „chemia”?

Wybierając architekta wnętrz, oprócz sprawdzenia jego oferty, zawsze warto z nim osobiście porozmawiać, aby sprawdzić, czy rozmowa – mówiąc kolokwialnie – Wam się klei, czy jest między Wami chemia czy tzw. flow. Pamiętajmy o tym, że praca nad projektem wnętrz trwa od kilku do kilkunastu tygodni i w tym czasie architekt wnętrz staje się częścią naszego codziennego życia. Współpraca z osobą, z którą już na starcie nie znajdujemy wspólnego języka albo która nie wzbudza naszego zaufania nie wróży dobrze tej współpracy, co prawdopodobnie negatywnie wpłynie na efekt końcowy, czyli projekt.

Jeśli masz zamiar skorzystać z usług większego biura projektowego, które zatrudnia kilku architektów wnętrz, warto poznać wcześniej osobę, z którą będziesz pracować.

Nie zapomnij o terminach

Załóżmy, że wybraliśmy już konkretnego architekta wnętrz, który poznał nasze potrzeby, rozumie czego oczekujemy i z którym po prostu dobrze się nam się rozmawia. Ale czy to oznacza, że od razu możemy zacząć pracę nad projektem? Niekoniecznie. 

Dochodzi tutaj element, o którym również warto pamiętać, czyli dostępność wolnych terminów. Do cenionych i doświadczonych architektów wnętrz często ustawia się kolejka chętnych. Dlatego przed podpisaniem umowy na projekt warto dowiedzieć się, ile będziemy musieli czekać na rozpoczęcie prac projektowych i ile potrwa cały proces. Nie zdziwmy się jeśli czas oczekiwania to kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego poszukiwania architekta wnętrz nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, aby nie okazało się, że nasz wymarzony architekt nie ma wolnych terminów ,,na już”, a my nie możemy czekać z projektem ani dnia dłużej. Poszukiwania architekta wnętrz warto więc zacząć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze na etapie poszukiwania mieszkania lub projektowania domu.

Czy warto próbować projektować wnętrze osobiście?

To pytanie można równie dobrze porównać do pytania: czy warto osobiście szyć dla siebie ubrania? Jeżeli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, naprawdę dużą ilością wolnego czasu i potężnymi zasobami cierpliwości to nic nie stoi na przeszkodzie.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że zaprojektowanie wnętrza to bardzo skomplikowany, złożony i czasochłonny proces. Poprzez mnogość i złożoność zagadnień, które trzeba uwzględnić w kompleksowej aranżacji wnętrza, stworzenie projektu dla powierzchni 100 m.kw. zajmuje profesjonaliście ok. 3-4 miesięcy. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i np. pracujemy zawodowo, to samodzielne zaprojektowanie wnętrza nie dość, że będzie dla nas bardzo trudne technicznie, to jeszcze potrwa kilkukrotnie dłużej. Jeżeli na prace projektowe możemy poświęcić tylko wieczory i weekendy, to sam dobór kilkuset elementów wyposażenia zajmie nam kilka miesięcy.

Decydując się na samodzielne zaprojektowanie wnętrza naszego mieszkania lub domu trzeba być świadomym ogromu pracy, który nas czeka. Jeżeli nie czujemy się kompetentni lub jeżeli zwyczajnie nie mamy na to czasu, to warto zdecydować się na współpracę z doświadczonymi architektami wnętrz, chociażby takimi jak autorzy tego poradnika, czyli Balicka Design. Zaoszczędzony czas i energię można poświęcić na pracę, naukę, odpoczynek lub czas spędzony z bliskimi. 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy współpraca z profesjonalnym architektem wnętrz spełni Twoje oczekiwania i jeżeli wciąż nie nie wiesz jak wybrać tego odpowiedniego, to mamy nadzieję, że ten poradnik wydatnie Ci w tym pomoże. Zawarliśmy w nim najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci w tym niełatwym wyborze. 

Jeżeli twoja ulubiona stylistyka to wnętrza eleganckie, przytulne, ciepłe, nowoczesne i jednocześnie eklektyczne, czyli spójnie łączące elementy wielu różnych styli, to poszukiwanie architekta wnętrz możesz zacząć od nas, od Balicka Design. Wiemy, wiemy, to swoista autoreklama, ale postanowiliśmy przyznać sobie mały przywilej w zamian za trud włożony w napisanie tego poradnika 😉 Dlaczego miałbyś zacząć od nas? Jesteśmy cenionymi, doświadczonymi i nagradzanymi architektami wnętrz, którzy na podstawie indywidualnych wymagań tworzą projekty z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Ale nie wierz nam na słowo 🙂 Zastosuj się do wskazówek zawartych w tym poradniku i w pierwszej kolejności sprawdź naszą stylistykę. Zacznij od naszego Instagrama lub naszej strony www, a następnie koniecznie z nami porozmawiaj i przekonaj się sam, czy widzisz potencjał na to, byśmy wspólnie wypracowali unikalny projekt całkowicie skrojony pod twoje potrzeby i oczekiwania.  

Artykuł sponsorowany

Redakcja rawiplast.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dom, wnętrza, instalacje, budownictwo oraz ogród spotykają się, by dostarczyć Ci niezwykłej wiedzy i inspiracji do stworzenia wymarzonego miejsca do życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?