Strona główna Ogród

Tutaj jesteś

Piękne rośliny wiosenne uprawiane dla zapachu

Ogród

Chociaż zimy już nie takie, jak dawniej, bo ani mrozu, ani śniegu, to nadejścia wiosny, jak chyba żadnej innej pory roku wszyscy wyglądają z niecierpliwością. Wiosenne ocieplenie sprowadza do ogrodu cytrynki, pawika i modraszka wieszczka. Ten ostatni, motyl o skrzydłach w kolorze nieba, polatując nad szaroburą jeszcze ziemią, wieszczy prawdziwy koniec zimy – od tej chwili sezon w ogrodach uważa się za otwarty.

Z dnia na dzień pojawiają się pierwsze kwiaty: ranniki (Eranthis), przebiśniegi (Galanthus) i krokusy wiosenne (Crocus vernus). Wraz z wydłużaniem się dnia i rosnącą temperaturą kwitnących roślin będzie przybywać. I tak aż do maja, który prawdziwie umai parki i ogrody. W tym okresie jest w czym przebierać, przy czym dla jednych liczy się kolor, dla innych dekoracyjne ulistnienie, innymi rządzi sentyment. Są też tacy, którzy uprawiają kwiaty dla zapachu.

ROŚLINY WIOSENNE O PIĘKNYM ZAPACHU

NARCYZ BIAŁY (Narcissus poeticus)
Kiedyś powszechnie sadzony w wiejskich ogródkach i przy przydrożnych krzyżach, dziś nieco zapomniany, na szczęście powraca do łask. Jego białe ozdobione pomarańczowym przykoronkiem kwiaty wydzielają odurzający zapach, a pozyskiwany z nich olejek jest składnikiem wielu perfum. Cebulki najpewniej można zdobyć drogą wymiany sąsiedzkiej, a rozmnożywszy, trzeba koniecznie podać dalej, aby piękny narcyz, jak dawniej, upiększał polskie ogrody.

HIACYNT (Hyacinthus orientalis)
W uprawie znajduje się tylko jeden gatunek – hiacynt wschodni, ale ten reprezentowany jest przez kilkaset odmian uprawnych w kolorach od białego aż do fioletu. Hiacynty pachną upajająco i posadzone w grupie napełnią nawet spory ogród jednym z najpiękniejszych zapachów w przyrodzie.

FIOŁEK WONNY (Viola odorata)
Roślinka marnej postury, ale przy bliższej inspekcji widać, że piękna. Wydziela upojny zapach, określany w piśmiennictwie jako szlachetny. Niewybredna co do stanowiska, bo zakwitnie tak w cieniu, jak i w pełnym słońcu, już od marca rozsiewa rozkoszną woń. Olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów i liści znajduje zastosowanie w perfumiarstwie. Roślina jest jadalna i wykazuje cenne właściwości lecznicze.

PRZYJEMNOŚĆ, A MOŻE COŚ WIĘCEJ

Mechanizm oddziaływania zapachu na człowieka jest złożony i nie do końca poznany. Wiadomo, że zmysł zapachu jest silnie powiązany z emocjami, na które można tą drogą wpływać. I choć wciąż więcej tu pytań niż odpowiedzi, to i bez pomocy nauki można stwierdzić, że spacer ogrodową alejką w powietrzu przesyconym dobrze rozpoznawalnymi przez organizm ludzki związkami zapachowymi odpręża, poprawia nastrój i wprawia w to, co poetycko określa się jako błogostan.

Redakcja rawiplast.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją dzieli się wiedzą o domu, budownictwie i ogrodzie. Kochamy praktyczne rozwiązania i inspiracje, dlatego przekazujemy je w przystępny sposób, by każdy mógł z łatwością wprowadzić je w swoim otoczeniu. Razem sprawiamy, że nawet skomplikowane tematy stają się proste i bliskie każdemu z Was.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?