Oświetlenie tarasu – jakie będzie najlepsze?

Tak jak dbamy o odpowiednie oświetlenie w domu, tak powinniśmy zadbać o oświetlenie tarasu i ogrodu. To w końcu na tarasie lub w ogrodzie będziemy przebywać najczęściej, kiedy nastanie wiosna i wyjdzie słońce! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak oświetlić taras!

Jakie powinno być oświetlenie tarasu?

Między innymi ekologiczne – dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED. Jest to przyjazna opcja zarówno dla środowiska, jak i dla portfela. Zużywa o wiele mniej energii (nawet o 90%) od tradycyjnych żarówek i może świecić nawet 100 000 godzin. Co więcej, żarówki LED są odporne na czynniki zewnętrzne, więc doskonale sprawdzą się jako oświetlenie tarasu.

Oświetlenie tarasu

Co wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie tarasu?

Kwestie ekologii i estetyki to jedno. Jednak nie tylko to należy mieć na względzie, wybierając oświetlenie tarasu. Należy również zwrócić uwagę na:

  • ochronę przed korozją,
  • producenta – lepiej wybrać lampy pochodzące od sprawdzonych producentów,
  • przeznaczenie – do oświetlenia tarasu lub ogrodu wybieramy tylko lampy przeznaczone do użytku zewnętrznego,
  • materiał wykonania – na taras świetnie sprawdzą się lampy aluminiowe, stalowe i żeliwne,
  • bezpieczeństwo – źródło światła na tarasie powinno cechować się najwyższym stopniem ochrony przeciwporażeniowej. 

Jakie lampy na taras wybrać?

Istnieje sporo rozwiązań, jakie można wybrać, oświetlając taras. Jednym z nich są kinkiety zewnętrzne. Najczęściej montuje się je przy drzwiach balkonowych, a odbijające się od ścian światło oświetla powierzchnię tarasu. Sprawia to, że kinkiety to oszczędne i praktyczne źródło światła na tarasie. 

Innym sposobem na oświetlenie tarasu są wiszące lub stojące lampy na taras. Te drugie świetnie sprawdzą się na większych tarasach, które mogą imitować salon lub jadalnię. Natomiast lampy wiszące dobrze jest zamontować tuż nad stołem tarasowym – skupią światło na “sercu” tarasu. Inną opcją oświetlenia tarasu są lampy grzewcze. Ich użytkowanie nie jest drogie, za to jest praktyczne i oryginalne. 

Zobacz: Jakie lampy do domu wybrać?

Dekoracyjne oświetlenie tarasu

Oryginalnym oświetleniem tarasu będą girlandy. Najbardziej efektowne są girlandy w żywych kolorach, ale najczęściej wybiera się takie w kolorze bieli lub beżu. Podkreślają one styl tarasu i oświetlają go. Girlandy podwiesza się do zadaszenia lub ustawia w poprzed tarasu.Dodatkowym źródłem światła na tarasie mogą być świeczniki lub lampiony. Oprócz tego, że wspomogą główne źródło światła, to będą doskonałym elementem dekoracyjnym. 

Oświetlenie tarasu

Lampy podłogowe na taras

Dobrym sposobem na oświetlenie tarasu są lampy podłogowe. Słowo “podłogowe” można rozumieć na dwa sposoby – jednym z nich są wbudowane w podłoże lampy. Zwykle są to płaskie, odporne na uszkodzenia lampy, które można porównać do lamp umieszczonych w podjeździe do garażu. Drugie podłogowe oznacza lampy stojące, podobne do tych, które umieszcza się w salonie lub sypialni. Decydując się na oświetlenie podłogowe, należy wziąć pod uwagę metraż tarasu. Jeśli mamy mały taras, lepiej zdecydować się na wbudowane w podłogę lampy. Natomiast przy większym tarasie można pokusić się o lampy stojące.

Zobacz: Kula solarna – działanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.