Główną cechą charakterystyczną mieszkań bezczynszowych jest ograniczanie części wspólnych do minimum. Właściciele na własny rachunek ponoszą koszty eksploatacji posiadanych mieszkań, podjazdów, ogródków, klatek schodowych czy napraw budynku. Eksploatacja i naprawa części wspólnych może być finansowana z ustalanych składek, jednak niższych niż standardowy czynsz.

Mieszkania bezczynszowe – koszty utrzymania

W typowych osiedlach mieszkaniowych, płacony co miesiąc czynsz przeznacza się na wydatki wynikające z eksploatacji mieszkań i części wspólnych mieszkańców, takich jak: klatki schodowe, altany na śmietniki, tereny zielone. Zwykle ustala się również fundusz remontowy, z którego pokrywane są naprawy budynku.

Przy mieszkaniach bezczynszowych mamy do czynienia z innymi zasadami. Obowiązek dbania o budynek, zieleń, klatkę schodową czy podjazd, leży po stronie właściciela mieszkania. Przez niego samego ponoszona jest także większość kosztów eksploatacji. Istnieje jedynie możliwość wspólnego ustalenia składek na usługi związane z częściami wspólnymi, przykładowo: monitoring, konserwacja pomieszczeń czy odśnieżanie.

Mieszkania bezczynszowe – wady i zalety

Najbardziej widoczną zaletą posiadania mieszkania bezczynszowego jest fakt, że właściciel dokładnie wie, na co przeznacza swoje pieniądze. Minimalizowane są tu dodatkowe koszty powiązane ze spółdzielnią mieszkaniową i zarządcą budynku. Dzięki temu zarówno kupno, jak i samo użytkowanie mieszkania bezczynszowego jest tańsze niż w przypadku mieszkania, gdzie co miesiąc płaci się czynsz.

Podejmując decyzję dotyczącą zakupu mieszkania bezczynszowego, należy jednak zwrócić uwagę na stosunki sąsiedzkie panujące w budynku, w którym pragniemy zamieszkać. Dobre kontakty między sąsiadami są niezbędne do użytkowania tego typu nieruchomości – wszystkie decyzje dotyczące zagospodarowania budżetu powstałego ze składek podejmowane są wspólnie! Każdy, nawet pojedynczy głos sprzeciwu w związku z daną inwestycją przedłuża jej start. Jeżeli natomiast mieszkańcy nie ustalą funduszu remontowego, to wszelkie wydatki, takie jak remont dachu, czy ocieplenie budynku, trzeba planować samodzielnie, lecz zostaną one współdzielone z sąsiadami.

Mieszkania bezczynszowe – rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkania bezczynszowe dostępne są tak na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Miejmy na uwadze, że choć nowe mieszkania mogą być droższe, w niedalekiej przyszłości nie będą prawdopodobnie wymagały ponoszenia wysokich kosztów. Decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego z rynku wtórnego, nie możemy pominąć wydatków związanych ze zbliżającymi się remontami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here