Jak oszczędzić na ogrzewaniu dzięki pompie cieplnej?

Coraz większa świadomość ekologiczna oraz wzrost cen surowców energetycznych sprawia, że wiele osób szuka tańszych, a jednocześnie bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domów. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest pompa ciepła. Jak działa takie urządzenie? Czy można dzięki niej zmniejszyć koszty ogrzewania?

Pompa ciepła – co to takiego i jak działa?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, którego zadaniem jest podgrzanie wody lub innego czynnika grzewczego w instalacji, która następnie ogrzeje budynek. Tak też działają klasyczne urządzenia grzewcze, stosowane do ogrzewania pomieszczeń. Jest jednak podstawowa różnica między nimi, a jest nią sposób podgrzewania czynnika grzewczego. W klasycznych kotłach spala się różnego rodzaju paliwa, najczęściej kopalne. W wyniku powstaje ciepło, ale i emituje się do atmosfery sporo zanieczyszczeń.

W pompie ciepła do podgrzania czynnika grzewczego wykorzystuje się energię ze środowiska naturalnego. Pozyskane w ten sposób ciepło transformuje się przy wykorzystaniu energii elektrycznego i przekazuje do instalacji grzewczej. Nie ma tu szkodliwego dymu, bo nawet 75% energii pochodzi ze środowiska naturalnego.

Zasadą działania pompy jest przepompowanie (stąd nazwa pompa cieplna) ciepła z tzw. źródła dolnego do źródła górnego. Źródłem dolnym może być grunt, woda lub powietrze, a źródłem górnym jest odbiornik ogrzewający dom (kaloryfer, nawiew itp.). Co ważne, pompa tylko przekazuje ciepło, ale sama go nie wytwarza.

Pompy ciepła najczęściej dzieli się ze względu na źródło dolne, czyli to, z którego pozyskuje się ciepło. Wyróżnia się:

  • pompy ciepła gruntowe;
  • pompy ciepła wodne;
  • pompy ciepła powietrzne.

Ciekawym rozwiązaniem są też hybrydowe pompy ciepła. Wykorzystują one zarówno tradycyjne, jak i odnawialne źródła energii.

Gdzie można montować pompy ciepła?

Pompy ciepła są znakomitym wyborem dla nowo budowanych domów. Nadają się w szczególności do budynków tzw. pasywnych, które dobrze wpisują się w ekologiczny trend, a jednocześnie obniżają koszty eksploatacji.

Czy można montować pompy ciepła w starych budynkach? Jak najbardziej. Pompa ciepła będzie najlepszym wyborem przy remoncie domu. To nowoczesne rozwiązanie w połączeniu z odpowiednim ociepleniem oraz montażem instalacji fotowoltaicznej pozwoli na bardzo duże obniżenie kosztów ogrzewania. Dzięki likwidacji kotłowni można też uzyskać kolejne pomieszczenie użytkowe.

Decydując się na montaż pompy ciepła, najlepiej skonsultować się z wyspecjalizowaną, doświadczoną firmą, która zajmuje się tego typu usługami. Pomoże ona w doborze pompy, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego przypadku.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Zainteresowanie pompami ciepła zwiększa się z roku na rok. Inwestorów zachęcają przede wszystkim aspekty ekologiczne. Taki sposób ogrzewania dostarcza wystarczającą ilość ciepła, a jednocześnie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Około 70-75% ciepła jest tu neutralne dla otoczenia, a pozostała wartość pochodzi z energii elektrycznej.

Kolejną zaletą pomp ciepła jest ich bezobsługowość. Jeśli dobrze zostaną wszystkie niezbędne parametry, to ten system grzewczy nie potrzebuje regulacji, kontroli i konserwacji. Co więcej, nie jest też potrzebna osobna kotłownia i skład opału.

Ponieważ w pompach ciepła nie wykorzystuje się ognia, nie ma zagrożenia pożarowego. Użytkownicy unikną też zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla. Pompy ciepła mogą też służyć jako urządzenia wielofunkcyjne. Wykorzystuje się je nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale i do ogrzewania wody. Coraz więcej inwestorów decyduje się na pompę ciepła, która ogrzewa pomieszczenia zimą, a chłodzi latem podczas upałów.

Ekonomia też jest ważna

Wykorzystanie pomp ciepła przynosi też konkretne oszczędności ekonomiczne. Sam montaż jest stosunkowo kosztowny, ale do montażu pompy ciepła lubelskie województwo może dopłacać z różnego rodzaju programów. Warto się zainteresować takimi programami, bo mogą one znacznie zmniejszyć koszt instalacji.

Zwykle pompa ciepła zwraca się po około 6 latach. Ten czas jest zależny od wielu czynników, takich jak źródła dolnego czy wielkości ogrzewanego domu. Decydując się na pompy ciepła w lubelskim warto pamiętać, że są tu często długie i mroźne zimy, więc najlepszym wyborem będą pompy ze źródłem gruntowym lub wodnym.

Pamiętać też trzeba, że do działania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Dlatego ciekawym, a jednocześnie proekologicznym działaniem może być montaż systemu fotowoltaicznego oprócz pompy ciepła. W efekcie koszty ogrzewania spadną jeszcze bardziej.