Mieszkania w blokach wielorodzinnych zdecydowanie są pełne korzyści, ale mają też swoje wady. Jedną z nich są niewielkie balkony w niewielkiej odległości od balkonów innych lokatorów, niegwarantujące prywatności ani niesprzyjające relaksowi z uwagi na odgłosy z zewnątrz. Czy można coś na to poradzić, jeśli wyprowadzka poza miasto nie wchodzi w grę? Owszem – zabudować balkon. W jaki sposób to zrobić? Podrzucamy pomysły!
Co daje zabudowa balkonu w mieście?
Zabudowa balkonu to po prostu obudowanie go od góry do dołu przezroczystym materiałem, zazwyczaj specjalnie wzmocnionym szkłem. Z zewnątrz jest ona praktycznie niewidoczna, dlatego balkon nie wyróżnia się szczególnie na tle innych. Od środka natomiast daje dużo większy komfort osobom przebywającym na nim. Zabezpiecza ona przed wiatrem, dzięki czemu swobodnie można siedzieć na balkonie nawet w wietrzne i deszczowe dni, delektując się małym kawałkiem przestrzeni na świeżym powietrzu. Ogranicza hałasy dobiegające z zewnątrz, przez co w mieszkaniu jest dużo ciszej. Jest również cieplej – oszklony balkon jest czymś w rodzaju wiatrołapu, który zatrzymuje chłód i ogranicza jego dopływ do środka.
Dlaczego warto zabudować balkon?
Dzięki zabudowie z otwieranymi wygodnie oknami można swobodnie korzystać z funkcjonalności balkonu, co jest korzystne na przykład dla osób, które lubią na nim palić. Przejrzysta szyba nie ogranicza też dopływu światła, ale za to tworzy dobre warunku do życia dla roślin. To świetna opcja także dla posiadaczy zwierząt – pupile mogą bezpiecznie wypoczywać na takim balkonie bez ryzyka wypadnięcia na zewnątrz.
Jakie są rodzaje zabudowy?
Jeśli zdecydujesz się na wybór zabudowy balkonu, pracownicy firm realizujących takie usługi z pewnością przyjdą Ci z pomocą, jeśli nie będziesz umiał zdecydować się czy wybrać system ramowy, czy bezramowy. Zabudowa w ramach zwykle zbudowana jest z aluminiowych profili podobnych do okiennych i często ma charakter przesuwny. Dużo bardziej efektowny jest jednak system bezramowy – czyli czyste, nieprzedzielone profilami tafle szkła, które praktycznie nie rzucają się w oczy. Tak obudowany balkon sprawia wrażenie bardziej nowoczesnego i ma większe szanse, by być zaakceptowanym przez administrację spółdzielni. Należy bowiem pamiętać, że zabudowa nie może sprawiać, że balkon będzie mocno wyróżniał się na tle innych w tym samym budynku – powinien być neutralny, a bezramowy system zabudowy idealnie temu sprzyja. Zainwestuj w ten rodzaj bariery i przekonaj się, jak zmieni się oblicze Twojego całego mieszkania, gdy balkon stanie się cieplejszy i cichszy!