Jaki biokominek wybrać?

Biokominki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają dodatkowego, niezależnego ogrzewania domu lub mieszkania. Są alternatywą do tradycyjnych kominków, nie wymagają przewodów kominowych oraz i specjalnego systemu wentylacyjnego, a zapewniają przytulny, niepowtarzalny klimat. Montaż biokominków nie wymaga pozwolenia, dlatego można zamontować je w każdym pomieszczeniu. Na co zwrócić uwagę, wybierając biokominek? Jaki rodzaje dostępne są w sklepach?

Biokominek – co to jest?

Biokominki to ekologiczny sposób na ciepło i wyjątkowy klimat we własnym domu. Stanowią oryginalną ozdobę, a także dodatkowe źródło ciepła. Do biokominka nie jest potrzebne drewno czy brykiet, wystarczy biopaliwo, które podczas spalania wytwarza jedynie parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla, bez uciążliwego popiołu czy innych zanieczyszczeń. Płomień i ciepło powstają ze spalania biopaliwa, które jest ekologiczne i nie wpływa na zamieszczanie środowiska. Dostępne są biokominki o różnych kształtach, wymiarach i stylach, które z łatwością można wpasować w stylistykę danego pomieszczenia. Mogą być wykonane z takich materiałów jak stal, szkło, kamień czy ceramika. To doskonały wybór dla osób, które cenią oryginalny design oraz pięknie wykończone wnętrza.

biokominek

Biokominek do zabudowy, biokominek wolnostojący – jaki rodzaj wybrać?

W sklepach można kupić biokominki do zabudowy, wkłady do biokominków, składające się z paleniska i obudowy, a także paleniska biokominków bez dedykowanej obudowy. Przy wyborze biokominka należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, dostępne miejsce, styl mieszkania. Można wyróżnić: 

  • Biokominek wolnostojący – jest wygodny, dzięki mobilności możne być dowolnie przestawiany. Biokominki wolnostojące występują w wielu stylach i kolorach, sprawdzą się w salonie, sypialni czy jadalni. Pasują zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu. Niektóre przystosowane do zabudowy biokominki mają podwyższoną odporność na czynniki zewnętrze, mogą być montowane na tarasach. 
  • Biokominek do zabudowy – jest przystosowany do wmontowania w specjalnie przygotowaną konstrukcję. Do wyboru są biokominki do zabudowy z szybą i bez, w kolorze czarnym, białym lub inox, idealne do zabudowy w ścianie, w narożniku lub z widokiem na ogień z dwóch czy trzech stron. Dostępne są modele gotowe lub robione pod specjalne zamówienie.
  • Biokominek narożny – pięknie wygląda w rogu ściany, tworzy wrażenie, jakby wchodził w ścianę. W zależności od potrzeb można wybrać modele jednostronne, dwustronne, a nawet trzystronne.
  • Biokominek wiszący – to oryginalne rozwiązanie, które stanowi główną ozdobę salonu czy sypialni. Sprawdzi się w sytuacji, gdy ograniczenia konstrukcyjne nie pozwalają na montaż tradycyjnego kominka. Daje niesamowite efekty, może być powieszony na różnej wysokości, również pod samym sufitem.

Dlaczego warto zdecydować się na biokominek?

Biokominki to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Główne zalety, jakie posiadają biokominki to:

  • tworzą wyjątkową, przytulną atmosferę,
  • dają naturalny płomień, który doświetla i ociepla wnętrze;
  • mają prostą i lekką konstrukcję, która nie obciąża ściany;
  • są czyste, po rozpaleniu nie pozostawiają dymu i popiołu;
  • palą się prawdziwym ogniem, ale prawidłowo używane są całkowicie bezpieczne;
  • nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych ani czyszczenia popielnika;
  • są proste w montażu;
  • są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego;
  • mogą być zamontowane w różnych częściach salonu, jadalni czy łazienki;
  • szeroki wybór pozwala dopasować biokominek do aranżacji każdego wnętrza.

Słabą stroną jest to, że biokominki nie mogą być podstawowym źródłem ciepła, ogrzewają jedynie pomieszanie, w którym się znajdują. Biokominek do zabudowy lub wolnostojący daje przyjemne ciepło, pozwala na relaks i odpoczynek w przytulnej atmosferze. W czasie pracy zużywają tlen, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza podczas korzystania z palnika. Ważne, aby biokominek był zamontowany zgodnie z instrukcją, należy zadbać również o to, aby nie miał styczności z materiałami łatwopalnymi. 

Biokominek można zamontować samemu, niezbędne będą tylko podstawowe narzędzia lub zdecydować się na pomoc profesjonalnej firmy, która pomoże w wyborze odpowiedniej konstrukcji. Warto wybrać to rozwiązanie i cieszyć się ciepłem prawdziwego ognia, bez dymu i pyłu.